Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TEDAŞ İçin Şartlı Garanti

Özellikle büyükşehirlerde görüntü kirliliğinin yanısıra sorunları da beraberinde getiren yüzeyden geçen elektrik hatları, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin (TEDAŞ) açtığı ihaleler ile hızla yeraltına indiriliyor.

Radikal/Hanife Şenyüzzellikle büyükşehirlerde görüntü kirliliğinin yanısıra sorunları da beraberinde getiren yüzeyden geçen elektrik hatları, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin (TEDAŞ) açtığı ihaleler ile hızla yeraltına indiriliyor. Bu işin ülke genelinde maliyetinin 1 milyar doların üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. 300 milyon doları Dünya Bankası kredisiyle finanse edilecek projenin, kalanı ise Hazine garantili dış kredi ile yapılacak. Ancak, Hazine'nin garantörlüğü, TEDAŞ'ın mali durumuna ve kredinin koşullarına bağlı olacak.

TEDAŞ, Türkiye elektrik dağıtım şebekesi iyileştirme projesi 1. kademe ihalesine çıktı. 16 ildeki 27 alt projeyi kapsayan ihale, şehir içindeki yüzeyden geçen elektrik dağıtım hatlarının yeraltına alınmasını içeriyor. Proje, daha sonra aşama aşama Türkiye genelinde 81 ili kapsayacak şekilde genişletilecek. Elektrik hatlarının yeraltına alınmasının Türkiye genelindeki maliyeti 1 milyar doların üzerinde bir maliyet getirecek. Türkiye'ye çeşitli alanlarda kredi desteği veren Dünya Bankası, elektrik hatlarının yeraltına alınması projesi için de toplam 300 milyon dolarlık kredi verilecek.

'Kabul edilebilir koşul'

Bu miktar projenin toplam maliyetinin dörte biri düzeyinde ve işlerin tamamlanabilmesi için dış kredi kullanımı gereği ortaya çıkınca, TEDAŞ da Hazine garantisi ile dış kredi arayışına girdi. Hazine ile görüşmelerde, kullanılacak dış kredilerin 'kabul edilebilir koşullar' taşıması ve 'TEDAŞ'ın geri ödemeye zorlanmayacak mali yapıya sahip olması' koşuluyla garantör olabileceği ifade edildi. Hazine'nin, bugüne kadar garantör olduğu dış kredilerde, kredinin önemli kısmını kullanan kuruluşların geri ödeme kabiliyeti olmaması Hazine'nin borç stokunu artırmıştı. Bu nedenle TEDAŞ'a verilen garanti bazı şartlardan oluştu.

TEDAŞ, Hazine ile mutabakat sonrasında, 16 ildeki 27 proje için ihaleye çıktı. Manisa ve ilçeleri, Konya, Van ve ilçeleri, Samsun, Ordu ve ilçeleri, Kahramanmaraş, Elazığ, Erzurum, Edirne, Sivas, Diyarbakır, Antalya ve ilçeleri, Adapazarı, Aydın ve ilçeleri, Eskişehir, Balıkesir illerindeki projeler, elektrik dağıtım şebekelerinin iyileştirilmesinin ilk etabını oluşturacak. 200 milyon YTL'lik maliyet getiren ihale için TEDAŞ, yüklenicilerin işin yüzde 100'ünü karşılayacak kredi teklifi getirmelerini de istedi. Kredi koşullarının Hazine'ce uygun görülmesi halinde yapılan sözleşme yürürlüğe girecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tedas-icin-sartli-garanti_32640.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!