Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tekkelerde Kültür Merkezi

Üsküdar Belediyesi ile Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle ilçede bulunan tekke ile sübyan mekteplerine ait binalarda eğitim ve kültürel merkezler açılacak.

Sabah Gazetesi/Erhan Öztürkimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\51551.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5>Üsküdar Belediyesi ile Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle ilçede bulunan tekke ile sübyan mekteplerine ait binalarda eğitim ve kültürel merkezler açılacak. Üsküdar Belediyesi, Şehit Ahmet Paşa Sübyan Mektebi, Şeyh Sadık Efendi Tekkesi, Şeyh Balaban Dergâhı, Bahçeli Ahşap Dergâh (Sandıkçılar Tekkesi), Valide Sultan Tekkesi, Divitçiler Sübyan Mektebi'nin işletme hakkını aldı. Restore edilecek olan bu 4 tekke ve 2 sübyan mektebinin binası kültür merkezi olarak Üsküdarlılar'ın hizmetine sunulacak. Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır ile Vakıflar İstanbul Bölge Müdür Vekili Dr. Adnan Ertem arasında imzalanan protokol, geçen hafta Bütçe ve Hukuk Ortak Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi. Ancak komisyonun CHP'li üyeleri karara "Cumhuriyet yasalarına aykırı buldukları" gerekçesiyle muhalefet şerhi koydu. Protokol dün de Belediye Meclisi'nde oy çokluğuyla kabul edildi.

CHP'nin Muhalefeti

Valide Sultan Tekkesi, restore edildikten sonra "Türk İslam Medeniyeti Araştırma Merkezi", Divitçiler Sübyan Mektebi ise "kütüphane" olacak. Diğer binalar için ise protokolde "amacına uygun kullanılacak" ifadesi yer aldı. CHP'li komisyon üyeleri de belediyenin söz konusu yerleri, eski amaçla kullanmayı istediğini öne sürerek muhalefet şerhi koydu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tekkelerde-kultur-merkezi_51551.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!