Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tekneler Sahili Terkediyor

Kıyı düzenleme çalışmalarıyla İzmir'in prestij mekanlarından biri haline getirilen Cumhuriyet Meydanı ile Konak Pier arasındaki sahil şeridi gemilerde

Yeni Asır
Tekneler Sahili Terkediyor

ıyı düzenleme çalışmalarıyla İzmir'in prestij mekanlarından biri haline getirilen Cumhuriyet Meydanı ile Konak Pier arasındaki sahil şeridi gemilerden kurtuluyor.
Kıyı kesiminde vatandaşla deniz arasında bir set gibi duran TDİ'ye ait söndüren gemileriyle kıyı emniyetine bağlı kılavuz tekneleri mendireğin iç kısmına çekilecek. Mahalli Çevre Kurulu, önceki gün yaptığı toplantıda gemilerin taşınmasına karar verdi.

2 aşamalı çözüm
İzmir Vali Yardımcısı Hikmet Dinç Başkanlığında toplanan Mahalli Çevre Kurulunca alınan karar doğrultusunda soruna iki aşamalı çözüm getirildi. İlk etapta gemiler en kısa sürede pasaport mendireğinin iç kısmına çekilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi mendireğe elektrik, su gibi altyapı hizmetleri götürecek. Bu arada Turan mevkiinde DLH 6. Bölge Müdürlüğü'nce yapılması öngörülen yanaşma yerinin yapımına da hız verilecek. Söndüren gemileriyle kıyı emniyeti tekneleri uygun gördükleri takdirde gemileri valilikçe uygun görülen başka bir yere de çekebilecek.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Piriştina şehrin prestij mekanlarından birisi haline dönüşen sahil kesiminde, bağlı bulunan TDİ'ye ait söndüren gemileriyle kıyı emniyetine ait kılavuz teknelerinin düzenlenen alana yakışmayan görüntüler oluşturduğu için başka bir yere çekilmesini istedi. TDİ ve Liman Başkanlığı belediyenin bu talebine olumsuz cevap verince Piriştina konuyu Ankara'da makamında ziyaret ettiği Devlet Bakanı ve Özelleştirmeden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'e iletti. Şener, Piriştina'ya konuyla ilgileneceği sözünü verdi.

Çolakoğlu da devrede
Piriştina'nın ricasıyla devreye giren EBSO Meclis Başkanı Kemal Çolakoğlu, Şener'e EBSO Meclis Başkanlığı katından gemileri göstererek yapılan son düzenlemenin ardından İzmirlilerin bu tekneleri kesinlikle kabul edemeyeceğini ve kaldırılmasını istediğini söyledi. Çolakoğlu'nun bu istemini olumlu karşılayan Şener konuyla ilgili olarak Özelleştirme İdaresi Başkanı Turgut Bozkurt'u görevlendirdi. İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu göreve başlar başlamaz sorunun çözümü için talimat verdi ve sonuca gidildi.

Bu kararla alan hakettiği değeri bulacak
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, karardan memnuniyet duyduğunu belirterek, "Kıyıda bağlı bulunan tekneler İzmirli ile deniz arasında bir set oluşturuyordu. Teknelerin çekilmesiyle düzenlenen alan hak ettiği değeri bulacaktır. Sayın Valimiz kararı imzalamış. Sanıyorum bir ya da iki güne kadar tekneler yeni yerine çekilecektir"dedi.
Kordon'un devamı niteliğindeki yolu yeniden tasarlayan Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki düzenleme çalışmaları için 800 milyar lira harcadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tekneler-sahili-terkediyor_3975.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!