Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TEM’de Kavşak İnşaatı Temeli Atıldı

Havalimanı-Mahmutbey arası ile Güneşli kavşağındaki trafik sıkışıklığını önleyecek “Bağcılar-Güneşli Tem Bağlantı Yolu Kavşak İnşaatı”nın temeli, İ

NTV-MSNBCb>Havalimanı-Mahmutbey arası ile Güneşli kavşağındaki trafik sıkışıklığını önleyecek “Bağcılar-Güneşli Tem Bağlantı Yolu Kavşak İnşaatı”nın temeli, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna tarafından atıldı.

Havalimanı-Mahmutbey arası ile Güneşli kavşağındaki trafik sıkışıklığını önleyecek kavşak, 13 trilyon liraya malolacak.

Gürtuna, törende yaptığı konuşmada, trafiğin İstanbul’un en önemli problemlerinden beri olduğunu ve bugüne kadar önemli mesafeler alındığını belirterek, “Bu yıl İstanbul’da trafik problemi yüzde 50 oranında bitmiş olacak” dedi.

‘KESİNTİSİZ ULAŞIM SAĞLAYACAĞIZ’
Ulaşım yatırımları çerçevesinde 500 kilometre yeni yol yaptıklarını, 100 yeni kavşak inşa ettiklerini, raylı sistemleri İstanbul’un her tarafına taşıdıklarını anlatan Gürtuna, deniz, kara ve raylı sistemleri birbirine entegre ederek kesintisiz ulaşım sağlayacaklarını kaydetti. Gürtuna, “İstanbul’da ulaşımı 59 dakikadan 35 dakikaya indirdik. Hedefimiz 2010 yılına kadar bu süreyi 25 dakikanın altına indirmek” diye konuştu.
Çalışmalar sonucunda artık bugün birçok sorundan bahsedilmediğini, altyapı sorunlarını yüzde 90, su sorununu yüzde 99 oranında çözdüklerini, çevre alanında uluslararası ödüller aldıklarını anlatan Gürtuna, denizlerin temizlenmesi sonucu bu yıl il genelindeki sahillerin yüzde 50’sinde denize girilebileceğini söyledi.

‘HALİÇ’TE DENİZE GİRECEĞİM’
Gürtuna, bazı bilimadamlarının bu söylediklerini, “İstanbul’un tüm sahillerinde yüzülebilir” şeklinde yansıtarak eleştirdiklerini dile getirerek, “Seneye Ayamama vadisi hariç, İstanbul’un yüzde 90’ında denize girilebilecek. Ayamama’da yapılacak arıtma tesisi 2005’de tamamlandığında da Darıca’dan Silivri’ye kadar her tarafta denize girilebilecek” dedi.
Bu proje için arsa sorununu çözdüklerini ve Ayamama vadisinin ağzındaki arsayı aldıklarını bildiren Gürtuna, 2005 yılına kadar bu vadinin ağzına dünyanın en modern arıtma tesislerinden birini yapacaklarını kaydetti.
Gürtuna, bu yıl itibariyle Haliç’te de denize girilebileceğini ifade ederek, “3 Ağustos Pazar günü saat 12.00’de Haliç’te denize gireceğiz. Bütün halkımızı davet ediyorum” dedi.

KAVŞAK İNŞAATI
Temeli atılan kavşak inşaatıyla Güneşli Kavşağı’nın şekli değiştirilerek yonca yaprağı tipine döndürüleceğini, alt ve üst geçişlerle kesintisiz ulaşım sağlanacağını belirten Gürtuna, böylece bu bölgedeki trafik sıkışıklığının aşılacağını kaydetti.
Güneşli-Halkalı üst yoluna da birer şerit ilave edilerek şerit sayısını 3’e çıkaracaklarını ifade eden Gürtuna, böylece her yönden kesintisiz ulaşım sağlanacağını, ayrıca anayol ile çevre yolların altyapı problemleri çözülerek su baskınlarının önleneceğini, Ayamama Deresi’nin ıslah edilerek dere üzerine üç hidrolik köprü yapılacağını anlattı.
Törende diğer konuşmaların ardından toplam 13 trilyon liraya malolacak ve Haziran 2004’de bitirilecek olan kavşak inşaatının temeli, Gürtuna, Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık ve diğer konuklar tarafından atıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/temde-kavsak-insaati-temeli-atildi_5197.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!