Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Temiz Enerji Niye Desteklenmiyor?

Dikili olarak her türlü zorlukları aşarak jeotermali her alanda, kaplıca turizminde, sağlıkta, seracılıkta, ısınmada, soğutmada, kurutmada, balık yetiştiriciliğinde kullanarak kısa zamanda örnek bir kent yaratacağımıza inanıyorum.

BirGün Gazetesib>Dikili, jeotermal kaynakları ile ülkemizin en zengin bölgeleri arasındadır. Ancak sıcak suyun akışını günümüze değin, “Su akar, Türk bakar” misali seyretmişiz. Bin yıldır denize akan jeotermal kaynaklarımızdan ne yazık ki yararlanamamışız.

Alternatif bir enerji kaynağı olan jeotermal enerjiyi kullanabilme başarımız hepimize gerçek mutluluk veriyor. Kısıtlı olanaklarımıza rağmen Dikili’de yaşayanları, kendi ulusal kaynağımız olan jeotermalle buluşturmak, jeotermali Dikili’ye yaygınlaştırma uğraşlarımız bizlere olağanüstü bir zenginlik katıyor. Ayrıca olağanüstü bir mutluluk veriyor.

Jeotermal enerji ve diğer yatırımlarımızla, turizmden bugüne kadar hiç pay almamış Dikili’nin turizmden de pay almasını sağlayacağız. Otellerimize, motellerimize, pansiyonlarımıza bu suyu ulaştıracağız. Dikili’mizin hem nüfusunu hem de dışarıdan gelen turist sayısını arttırarak ilçemize ekonomik bakımdan ciddi bir zenginlik kazandırmayı hedefliyoruz.

Çünkü ülkemizde alternatif enerji kaynaklarımız ne yazık ki bugüne değin hep geri planda bıraktırılmış. Doğalgaz, termik ve bugünlerde de nükleer santrallar dayatılıyor. Bazı özel kişi ve gruplara çıkar sağlayan dışa bağımlı kaynaklar, ithal kömüre dayalı kirlilik yaratan termik santrallar, dolara bağımlı doğalgaz, sanki mecburmuşuz gibi öne çıkartılıyor. Akarsularımızdan, rüzgâr enerjisinden, jeotermal kaynaklardan yeterince yararlanmak sanki aklımıza gelmemiş.
Jeotermal enerji kendi enerjimiz, ulusal kaynağımız, dolara bağlı değil. Yeşil ve temiz enerji o halde niye desteklenmiyor?

Termal kaynaklarımızdan gereği gibi neden yararlanılmıyor? Turizmi jeotermal enerji kaynaklarımızla niye zenginleştirmiyoruz? Bu soruları sormalıyız.

Dikili olarak her türlü zorlukları aşarak jeotermali her alanda, kaplıca turizminde, sağlıkta, seracılıkta, ısınmada, soğutmada, kurutmada, balık yetiştiriciliğinde kullanarak kısa zamanda örnek bir kent yaratacağımıza inanıyorum.

Tabii ki aklımızı kullanıp, dışa bağımlı olmayan kaynaklarımıza devletimizden de katkı bekliyoruz. Birileri gelip de vanalarımızı kapatsın istemiyoruz.

Osman Özgüven / Dikili Belediye Başkanı

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/temiz-enerji-niye-desteklenmiyor_60625.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!