Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Termik Santral Sorunu

Termik Santral İnadı

Hattat Holding AŞ tarafından Bartın’ın Amasra ilçesine kurulması planlanan termik santral için ÇED süreci başlatılırken, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Çevre Bakanlığı ‘olmaz’ diyor; buna rağmen gizlice, hem de termik santral kapasitesini arttırarak ÇED süreci başlatılıyor. Amasra’yı enerji üssü yapmak istiyorlar. Amasra’ya kıydırmayız.

Cumhuriyet GazetesiHattat Holding AŞ tarafından Bartın’ın Amasra ilçesine kurulması planlanan termik santral için ÇED süreci başlatılırken, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Çevre Bakanlığı ‘olmaz’ diyor; buna rağmen gizlice, hem de termik santral kapasitesini arttırarak ÇED süreci başlatılıyor. Amasra’yı enerji üssü yapmak istiyorlar. Amasra’ya kıydırmayız. Gerekirse 100 bin kişi Ankara’ya yürürüz” dedi.

Amasra’da termik santral girişimine hız verilirken yörede yaşayanlar santrala karşı mücadelelerini sürdürüyor. CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, 2007 yılında yapılan 1/100 bin ölçekli Bartın-Zonguldak-Karabük çevre düzeni planında termik santralın yer almadığına dikkat çekerken “Firma itiraz etti, santral işlenmemiş, diye, bakanlık kabul etmedi. Kasım ayında plan askıdan indi. Planda santral yok, ama aralık ayında ÇED başvurusu yaptılar” dedi. Yalçınkaya’nın Bilgi Edinme Yasası doğrultusunda yönelttiği “Amasra’da termik santral kurulmasına yönelik bir başvuru yapılmış mıdır?” sorusuna 2007 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından verilen yanıtta “Amasra ilçesine kurulması planlanan 645.5 megavat kurulu gücündeki, yerli taş kömürü/metan gazı yakıtlı ve akışkan yatak teknolojisiyle çalışacak üretim tesisi için Hema Elektrik Üretim AŞ tarafından 6 Mayıs 2005 tarihinde üretim lisansı başvurusunda bulunulmuş, gerekli işlemlerin tesis edilmesini takiben şirkete 49 yıl süreli üretim lisansı verilmiştir” denilmişti.

Yalçınkaya’nın “HEMA Endüstri AŞ firmasınca çevre düzeni planına yapılan itiraz Bakanlığınızca değerlendirilmiş midir?” sorusuna Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından 11 Kasım 2008 tarihinde verilen yanıtta ise “Bakanlığımızca 2007 yılında onaylanarak yürürlüğe giren çevre düzeni planına HEMA Endüstri AŞ tarafından yapılmak istenen kömüre dayalı termik santralın adı geçen çevre düzeni planında gösterilmesi için itirazda bulunulmuştur. Söz konusu itiraz bakanlığımızca değerlendirilmiş ve planda Amasra ilçesine doğal, ekolojik, tarihi ve turistik yapısı doğrultusunda yüklenen kimliği gereği termik santral için yer seçimi olarak daha uygun alanların araştırılması yönünde görüşümüz talep sahibi firmaya ve EPDK’ye bildirilmiştir” denildi.

Mücadelemiz sürecek

Yalçınkaya, “Bakanlığın olumsuz görüşüne karşın sinsice, arkadan dolanarak bir şeyler yapıldığını” vurgularken “Gizlice, hem de termik santral kapasitesi dört kat arttırılarak ÇED süreci başlatılıyor. Neye güveniyorlar? Amasra’yı mahvetmek, Bartın’ın canına okumak istiyorlar. Termik santral her yere kurulabilir ama bir Amasra’yı yeniden yaratmak kolay değil. Eğer ısrarlı olurlarsa 100 bin kişi yollara dökülürüz. Halk, sivil toplum örgütleri, termik santral istemiyoruz diye feryat ediyor. Mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/termik-santral-inadi_76054.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!