Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Termik Santrale Karşı Rekor Davacı

Bartın-Amasra halkı Amasra’ya Hattat Holding’in yapmak istediği Hema Entegre Termik Santrali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 10 Ekim 2010 tarihinde açıklamış olduğu ÇED olumlu kararının iptali 2019 kişi ile dava açtı.

yapi.com.tr
Termik Santrale Karşı Rekor Davacı

Bartın-Amasra halkı Amasra’ya Hattat Holding’in yapmak istediği Hema Entegre Termik Santrali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 10 Ekim 2010 tarihinde açıklamış olduğu ÇED olumlu kararının iptali 2019 kişi ile dava açtı.

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Bartın Platformu tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Bartın-Amasra halkı Amasra’ya Hattat Holding’in yapmak istediği Hema Entegre Termik Santrali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 10 Ekim 2010 tarihinde açıklamış olduğu ÇED olumlu kararının iptali için rekor bir davacı sayısıyla bugün burada dava açıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın daha önce vermiş olduğu “bu yer termik santral için uygun değildir” kararlarını yok sayarak, mevzuatın arkasına dolanarak ve hukuku çiğneyerek tamamen hemşerilik ilişkilerine dayanacak şekilde verdiği ÇED olumlu kararı Bartın-Amasra halkının gözünde hükümsüzdür.

Daha önce ÇED Nihai Raporunun askı sürecinde sadece 10 iş günlük kısa süre içinde 42 bin farklı itiraz dilekçesiyle bakanlığa itirazını bildiren Bartın Amasra halkı, bu sefer de ülkemizde ilk kez 2019 davacılı bir iptal davası açıyor. ÇED olumlu kararı açıklandığı gün Fatih Sultan Mehmet’in Amasra’yı Osmanlı Devleti topraklarına kattığı yıl olan 1460 sayısında davacıyla dava açmayı hedeflemiştik. İnsanlarımız bu davaya o kadar çok ilgi gösterip noterlere vekalet vermek için koştu ki bu sayı kısa süre içinde 2016’ya ulaştı. Bildiğimiz kadarıyla en çok davacıya sahip çevre davası olan Artvin-Cerattepe davasında davacı sayısı 700 civarındaydı. Bizler bu sayıyı çok ötelere taşıdığımıza ve bir rekor kırdığımıza inanıyoruz.

Bartın-Amasra halkı doğal ve tarihi güzelliklere sahip Amasra’nın yok olmasını önlemek ve sağlıklı bir gelecek sağlamak için 2010 yılından beri yapılmak istenen termik santrale karşı mücadele etmektedir. Çok geniş bir halk kesiminin karşı olduğu böyle bir karara bakanlığın olur vermesi halkın iradesinin yok sayılması anlamına gelmektedir. Açmakta olduğumuz bu geniş katılımlı davayla halkın iradesinin yok sayılmasını da önleyeceğimize inanıyoruz.

Dava hazırlık sürecinde iktidar partisi il örgütü ve sayın milletvekilinin konuyla ilgili çok cılız açıklamalar yapmış olması ve yöre halkının tümüne yakın kısmının termik santrale karşı koymuş olduğu güçlü tepkiye kulak vermemeleri çok düşündürücü olmuştur. Kendilerinden davacılar arasında yer almalarını bekliyorduk. Fakat ne yazık ki davacılar arasında yoklar. Bundan sonra da kendileri de Bartın ve Amasra’da bizimle birlikte yaşayacaklar. Ankara’da hemşerilik ilişkileriyle şekillenmiş Amasra’ya termik santral yapma kararına karşı, kendilerinden Ankara’daki siyasi ortama karşı değil de, Amasra’daki bu büyük toplumsal tepkiyi veren Bartın-Amasra halkına karşı bir sorumluluk göstermelerini bekliyoruz. ,

ÇED olumlu kararından sonra Bartın Özel İdare Müdürlüğü tarafından değiştirilmesi gereken 1/100 bin ve 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni planlarının da Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Amasra’da termik santrallere yer verecek şekilde değiştirilmekte olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Bartın’daki yerel iktidar sahiplerini Ankara’daki bu gelişmeleri izlemeye ve burada alınması muhtemel Bartın-Amasra aleyhindeki kararları önlemeye çağırıyoruz. Hep birlikte Bartın’da yaşayacağız. Siz de bizim gibi huzur ve barış içinde, sağlıklı bir ortamda yaşamak istiyorsanız, lütfen biraz gayret edin.

http://www.yapi.com.tr/haberler/termik-santrale-karsi-rekor-davaci_151769.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!