Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Termik Santrallerdeki "Kopyala Yapıştır" Raporlara Mahkeme Engeli

Çanakkale’de dört termik santral için hazırlanan birbirinin eşi bilirkişi raporları hakkında mahkeme bilirkişi heyetinden açıklama istedi. Raporlar gözden geçirilecek ve ‘kopyala-yapıştır’ kısımlarla ilgili ek rapor yazılacak.

yapı.com.tr
Termik Santrallerdeki "Kopyala Yapıştır" Raporlara Mahkeme Engeli

Çanakkale’deki dört termik santral projesi için hazırlanan kopyala-yapıştır bilirkişi raporlarıyla ilgili haberlerin ardından bilirkişiler hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Birgün Gazetesi'nden Doğu Eroğlu'nun haberine göre, davalara bakan Çanakkale İdare Mahkemesi, raporlar hakkında açıklama istedi.

Biga’da inşa edilmesi planlanan Cenal, Kirazlıdere-1, Kirazlıdere-2 ve Karaburun termik santralları hakkında açılan farklı davalarda görevlendirilen bilirkişi heyetinin, dört santral için de aynı raporu hazırladığı, raporlarda yanlış santral isimleri ve haritaları yer alınca anlaşılmıştı. BirGün’de yer alan haberin ardından, santrallar hakkında verilen ÇED Olumlu kararının iptali için dava açan TMMOB’ye bağlı Ziraat, Çevre, Kimya Mühendisleri ile Peyzaj Mimarları Odaları, Madra Dağı ve Kaz Dağı Belediyeler Birliği, İda Dayanışma Derneği ve Karabiga Temiz Doğa Derneği, bilirkişiler hakkında görevi kötüye kullanma iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

Kirazlıdere-1 ve Kirazlıdere-2 termik santralı projeleri hakkındaki davalarda, 4 Mart’ta alınan ara kararlarda, raporların sonuç kısmındaki aksaklık bilirkişilere soruldu. Kararda, “Raporun sonunda E:2012/594, K:2013/973 sayılı kararın [Cenal Termik Santralı projesi için verilen eski ÇED Olumlu kararının iptaline ilişkin karar] zikredilmesinin maddi hatadan kaynaklanıp kaynaklanmadığının açıklanması gerektiği anlaşıldığı” ifadeleri kullanıldı ve ek rapor istendi, bilirkişi raporununsa yeniden düzenlenmesine karar verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/termik-santrallerdeki-kopyala-yapistir-raporlara-mahkeme-engeli_143724.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!