Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

THBB'den Eğitime Destek

Kurulduğu günden buyana ‘‘Sürekli Eğitim’’ ilkesiyle hazır beton sektöründe eğitim kurumu gibi çalışan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) kuruluşunun 20. yılında, Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) ile birlikte İnşaat Anadolu Teknik-İnşaat Teknik ve Yapı Meslek Liseleri için ‘‘Yapı Zemin ve Beton Laboratuvarcılığı Bölümü”nü kurarak

yapi.com.tr
THBB'den Eğitime Destek

urulduğu günden buyana ‘‘Sürekli Eğitim’’ ilkesiyle hazır beton sektöründe eğitim kurumu gibi çalışan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) kuruluşunun 20. yılında, Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) ile birlikte İnşaat Anadolu Teknik-İnşaat Teknik ve Yapı Meslek Liseleri için ‘‘Yapı Zemin ve Beton Laboratuvarcılığı Bölümü”nü kurarak Türkiye’de bir ilke imza attı.

THBB’nin desteğiyle tüm donanımı sağlanan laboratuvar, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Hazır Beton Birliği yetkililerinin katıldığı bir törenle 11 Mart 2008 tarihinde hizmete girdi. Açılışa, Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ayhan Paksoy, Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili, THBB Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, THBB Genel Sekreteri Ferruh Karakule, THBB Genel Sekreter Yardımcısı Tümer Akakın, Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürü Hüseyin Acır, İstanbul İl Mili Eğitim Müdürlüğü Mesleki Teknik Atama Bölümü Şube Müdürü Erol Demir, Şişli İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Gülçin Duran, Okul Müdürü Mesut İlhan ve Okul Eski Müdürü Halil Yılmaz katıldı.

Tören konuşan Okul Müdürü Mesut İlhan ‘’AB’de mesleki eğitim oranı yüzde 75, genel eğitim yüzde 25 ne yazıkki ülkemizde genel eğitim yüzde 75 mesleki teknik eğitim oranı ise yüzde 25’dir. Son yıllarda İstanbul başta olmak üzere bu oran yüzde 35-40’lara çıkmıştır’’ dedi.

Laboratuvarın kurulma çalışmalarının yürütüldüğü dönemde Okul Müdürü olan Halil Yılmaz, ‘‘28 yıl bu okulda müdürlük yaptım. Tüm müteahhitler buradaki Yapı Ressamlığı Bölümü binamızı yapan müteahhit gibi olsa derdik. O binamızı güçlendirirken gördük ki o kolonların birisinin arasında beton iyi sıkıştırılmamış 30 santimetreden fazla boşluk var. Orada beton iyi karıştırılmamış, kontrol yapılmamış. Deprem olsa o bina çökecekti. Türkiye Hazır Beton Birliği ile inşaat sektörüne ve okulumuza böyle bir laboratuvar kazandırdık. Katkılarından dolayı Türkiye Hazır Beton Birliği’ne ve destek veren tüm kuruluşlara teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ayhan Paksoy ‘‘THBB bu sene 20. yılını kutluyor. THBB 20 yıldır Türkiye’de kaliteli ve standartlara uygun üretilmiş yüksek dayanım sınıflarında hazır betonun kullanılması ve tekniğine uygun olarak uygulanması için uğraş veren bir sivil toplum kuruluşu. Depreme dair hepimizin üzücü hatıraları var. Depreme dayanıklı bir bina yapmanın 3 unsuru var; doğru proje, doğru malzeme ve doğru uyguluma. Bu okulun öğrencileri olarak bu üç unsurun bir yerinde yeralacaksınız. THBB olarak kendi üyelerimizin tüm santral operatörleri, transmikser operatörleri, pompa operatörleri ve laboratuvar teknisyenlerini eğitmek için binlerce eğitim düzenledik. Bu laboratuvarla birikte sizler daha fazla bilgi sahibi olacaksınız. Türkiye’nin sağlam yapılarında sağlam betonların kullanılmasında söz sahibi olacaksınız. Ülkemize bu laboratuvarla bir nebze hizmet verebileceksek biz de bundan bahtiyar olacağız.’’ dedi.

Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili ‘‘Bugünün dünyasında sosyal sorumluluk projelerinde ve bunların içinde en önemlisi olan eğitim konusunda özel sektörün çok aktif rol alması gerekir. Ülkemizin ihtiyaçlarının başında eğitim geliyor. Ara eleman ihtiyacını giderecek meslek liselerinin artırılması gerekiyor. Çimento ve betonu tanıyacak doğru uygulayacak kalifiye elemena çok ihtiyacımız var.’’ dedi.

İstanbul İl Mili Eğitim Müdürlüğü Mesleki Teknik Atama Bölümü Şube Müdürü Erol Demir ‘’17 Ağustos depremini yaşamış biri olarak eğitime kazandırılan bu laboratuvarın kıymetini en iyi anlayanlardan birisiyim. Bu okulun ve burada aldığınız eğitimin değerini bilmenizi isterim. İstanbul’da mesleki eğitimin oranı yüzde 44 civarında daha ileri götürmek için çalışıyoruz.’’ dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürü Hüseyin Acır mesleki eğitimin tarihinden bahsederek ‘‘Meslek eğitiminin geliştirilmesi için çalışıyoruz. Japonya ile görüşüyoruz. İnşaat teknikleri konusunda daha ilerideler. Onlardan inşaat tekniğiyle ilgili ne getirebiliriz diye bakıyoruz. Daha bir çok alanda mesleki eğitimin geliştirilmesine yönelik çalışmalarımız var. Nitelikli eleman yetiştirebilmek için nitelikli okullara ihtiyacımız var. Bu iş sadece Milli Eğitim Bakanlığı’nın işi değil.’’ dedi.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) ve Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF), İSOV İnşaat Anadolu Teknik-İnşaat Teknik ve Yapı Meslek Lisesi Müdürlüğü’nce yürütülen Mesleki Eğitim ve Dalları içindeki ‘‘İnşaat Teknolojisi’’ alanına ‘‘Yapı Zemin ve Beton Laboratuvarcılığı Bölümü’’nün kurulması projesine destek veriyor. Bu proje kapsamında, 2007-2008 öğretim yılında “Yapı Zemin ve Beton Laboratuvarcılığı Bülümü”ne ait dersler programları, pilot uygulama için seçilen İSOV İnşaat Anadolu Teknik-İnşaat Teknik ve Yapı Meslek Lisesi’nde veriliyor. Uygulama sonuçlarının ardından ders programının pilot uygulamadan genel uygulamaya geçmesi sağlanacak. Bu programlarda öğrencilerin 11. ve 12. sınıflarda beton teknolojisi,hazır beton ve zemin konularında uzmanlaşması hedefleniyor. THBB, bu projede öncelikli olarak, Zemin ve Beton Laboratuvarcılığı Dalı Diploma Programı içerik düzenleme, yeterliklerin ve işlemlerinin incelenmesi, 4. Seviye Yapı Zemin ve Beton Laboratuvarcılığı ve 3. Seviye Beton ve Hazır Beton Üretim Elemanı Sertifika programlarının revizyon çalışmalarının yapılması, sivil toplum kuruluş yetkililerine ve sektör temsilcilerine aktarılması ve oluşturulacak laboratuvarın donanımının sağlanması çalışmalarına destek verdi. Bütün bu çalışmalar sonucunda Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü onayı ile İSOV İnşaat Anadolu Teknik, İnşaat Teknik ve Yapı Meslek Lisesi Yapı Zemin ve Beton Laboratuvarcılığı Dalı, 2007-2008 Eğitim – Öğretim yılında 10 mevcutlu öğrenci grubu ile pilot uygulama olarak eğitim ve öğretime başladı.

Türkiye Hazır Beton Birliği 20 Yıldır Sürekli Eğitiyor...
Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), 1988 yılından beri güvenli ve dayanıklı yapıların inşası için, standartlara uygun beton üretilmesi, standartlara uygun beton uygulamaları için, özellikle deprem riski yüksek bölgelerde yüksek dayanım sınıflarında beton kullanılması için uğraş vermektedir. THBB, bu amaçla gerek sektör çalışanlarının, gerekse hazır beton kullanan teknik elemanların bilgilendirilmesine yönelik eğitsel etkinlikler, kongre, sempozyum ve yarışmalar düzenlemekte, yayınlar çıkarmaktadır. Bugüne kadar, 3308 sayılı Yasa çerçevesinde hazır beton firmalarında çalışan santral, transmikser ve pompa operatörlerine, laboratuvar teknisyenlerine ve tesis sorumlularına yönelik düzenlenen seminerlerde toplam 9.640 kursiyer eğitildi. İnşaat Mühendisleri Odası ve üniversitelerle işbirliği ile 45 ilde düzenlenen 74 ‘‘Beton ve Deprem Sempozyumu’’na 1994 yılından bugüne kadar yaklaşık 16.000 kişi katıldı. 10 ilde C30 Beton Semineri düzenlendi. Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapılarak düzenlenen bir kampanyayla ile “Meslek Liseleri İçin Her Yönüyle Beton” ders kitabı 12.000 öğrenciye ücretsiz olarak dağıtıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/thbbden-egitime-destek_60201.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!