Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ticari Gayrimenkule Yatırım Rekor Kıracak

Tüm dünyada ticari gayrimenkul yatırımları geçen yıl yüzde 33 büyüyerek 643 milyar dolara ulaştı. En çok yatırım 295 milyar dolarla Avrupa'ya geldi.

Sabah Emlak /Meltem Ersoyimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\51160.jpg"align="left" hspace=5 vspace=5>Tüm dünyada yapılan ticari gayrimenkul yatırımları 2006 yılında önceki yıla göre yüzde 33 oranında büyüyerek rekor kırdı. Toplam 643 milyar dolarlık ticari gayrimenkul yatırımının yapıldığı 2006 yılının gözdesi Avrupa ülkeleri oldu. Gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapan Cushman & Wakefield'in hazırldığı rapora göre, en çok yatırım yapılan ülkeler sıralamasına 6 ülke ile giren Avrupa'nın en çok dikkat çeken ülkeleri arasında Türkiye yer aldı. Avrupa'ya 295 milyar dolarlık ticari gayrimenkul yatırımı yapılırken, büyümenin motorları arasında gösterilen Türkiye için, "düzenli bir büyüme sergiledi, bu büyümenin 2007 yılında artarak sürmesi bekleniyor" ifadesi kullanıldı. Rapora göre, 2006 yılında Avrupa'daki ticari gayrimenkul yatırımları yüzde 50, Asya'dakiler ise yüzde 48 büyüdü. Böylece, küresel yatırım pastasından 248 milyar dolarla ABD yüzde 39 pay alırken, Avrupa yüzde 46, Asya yüzde 15 pay aldı. Avrupa'ya yapılan ticari gayrimenkul yatırımlarının yüzde 5.5'i Polonya ve Rusya'da gerçekleşti. Yatırımcıların Avrupa'da en çok rağbet ettiği ülke ise Almanya oldu.

Yüzde 29'u uluslararası yatırım

2006 yılının büyüme motoru, toplam ticari gayrimenkul yatırımlarının yüzde 29'unu oluşturan uluslararası yatırımlar oldu. Bu rakam 2005 yılında yüzde 25'di. Uluslararası yatırımların en fazla penetrasyon gerçekleştirdiği bölge Avrupa olarak belirlendi. Avrupa'ya yapılan yatırımların yarısı uluslararası yatırımcılardan geldi. Asya ülkelerine yapılan yatırımlar içinde uluslararası yatırımların payı yüzde 32'ye yükseldi. Cushman & Wakefield'in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi'nin Araştırma Direktörü David Hutchings, "Her ne kadar küresel olarak göreli daha yavaş bir büyüme sürecine girmiş olsak da, mevcut veriler 2007 yılında da yatırımların artarak devam edeceğini gösteriyor" diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu yıl özellikle gayrimenkul yatırım ortaklıklarının (GYO) olumlu etkilerinin hissedileceği bir yıl olacak ve yatırım tutarı toplam 681 milyar dolara çıkacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ticari-gayrimenkule-yatirim-rekor-kiracak_51160.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!