Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tiryaki: Yüzüne Bakılmayan Arsalar En Pahalı Yerler Olacak

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, gecekondu bölgesi Altındağ’da kentsel dönüşüm çalışmalarının hızla sürdüğünü belirterek, "Bugün kimsenin yüzüne bakmadığı arsalar, iddia ediyorum, bir gün gelecek Ankara’nın en pahalı yerleri olacak" dedi.

Hürriyet ANKARAltındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, gecekondu bölgesi Altındağ’da kentsel dönüşüm çalışmalarının hızla sürdüğünü belirterek, "Bugün kimsenin yüzüne bakmadığı arsalar, iddia ediyorum, bir gün gelecek Ankara’nın en pahalı yerleri olacak" dedi.

Tiryaki Altındağ’daki Çinçin Bağları Mahallesi’nin, Ankara’nın en güzel yeri olduğunu, bölgenin mükemmel bir arazisi olduğunu ifade etti. Çinçin’in sosyal profili nedeniyle Ankaralıların yaşamak istemediği bir yer olduğunu anlatan Tiryaki, kentsel dönüşüm projesi kanalıyla bölgenin vitrininin değişmeye başladığını ifade etti.

Yüzde 85’i gecekondu başka ilçe yok
Türkiye’nin hiçbir yerinde yüzde 85’i gecekondu olan başka bir ilçe bulunmadığını belirten Tiryaki, "Yüzlerce, binlerce ev yıktık. Yıkımlarda kimsenin gözünün yaşına bakmıyoruz" dedi. Tiryaki, Altındağ’da 1980’li yıllardan bu yana yerel yönetimlerin sergilediği popülist yaklaşımlar nedeniyle "gecekondu patlaması" yaşandığını söyledi. Yerel yönetimlerin, oy uğruna şahıs veya devlet arazilerine yapılan konutlara göz yumduğunu belirten Tiryaki, ilçede yol, arsa veya park alanı açmak için mutlaka gecekondu yıkmak gerektiğini söyledi. Tiryaki, arsaları işgal edenlerin kendilerini çok haklı gördüklerini, bu nedenle onlarla baş etmenin zor olduğunu ifade etti.

İnanılmaz para istiyorlar
"Vatandaşlar, evini yıkmaya gittiğimizde farklı rakamlarla ortaya çıkıyor. Bizden inanılmaz miktarlarda paralar ya da birkaç tane daire istiyorlar. Diyoruz ki, ’alın size sıfır daire ayda 185 YTL taksitle’... Adam yine ’olmaz’ diyor. Bölgede 6 katlı gecekondu bile bulunuyor. Kentsel dönüşüm çalışmaları başladığında kimse buraların yıkılacağına inanmıyordu. Ama şimdi neredeyse her gün gecekondu yıkıyoruz. İnci ve Dutlu sokaklardaki tarihi evleri restore ediyoruz. Hacı Bayram civarındaki metruk yapılar yıkılıyor. Altındağ, kabuk değiştiriyor." Başkentin tarihi güzelliklerinin neredeyse tamamının Altındağ’da olduğunu ifade eden Tiryaki, yanlış imar çalışmaları nedeniyle tarihi yüzyıllar önceye dayanan Ankara kalesinin bile gecekonduların gölgesinde kaldığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tiryaki-yuzune-bakilmayan-arsalar-en-pahali-yerler-olacak_49974.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!