Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TMMOB Mimarlar Odası' nın 39. Dönem Merkez Yönetim Kurulu Görev Dağılımını Yaptı

Mimarlar Odası'nın 39. Genel Kurulu 16-18 Nisan 2004 günlerinde Ankara'da toplanmış ve 2004-2006 dönemi için seçilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) 22

TMMOB Mimarlar Odasıb>Mimarlar Odası'nın 39. Genel Kurulu 16-18 Nisan 2004 günlerinde Ankara'da toplanmış ve 2004-2006 dönemi için seçilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) 22 Nisan 2004 günkü ilk toplantısında görev bölümünü yapmıştır.

Buna göre;
- Oktay EKİNCİ, Genel Başkan
- H. Bülend TUNA, Genel Başkan Yardımcısı
- Necip MUTLU, Genel Sekreter
- Erkan KARAKAYA, Genel Sayman
- Fatih SÖYLER, Üye
- Aysel ÇETİNSOY, Üye
- İ. Can DİRİL, Üye
görevlerini üstlenmişlerdir.

Mimarlar Odası 39. Dönem MYK'nın çalışma anlayışı ve kamuoyuyla da paylaşmak istediği bazı öncelikleri şöyledir :

TEMEL İLKELER ve YENİ YASALAR
Mimarlar Odası, kamu yararına çalışan Anayasal bir meslek kuruluşu olarak; mimarların mesleki yükümlülükleriyle birlikte toplumun kent ve çevre haklarını; çağdaş mimarlığın ve planlı kentleşmenin gereklerini; ülkenin kültür ve doğa mirasını; insanlığın barış ve özgürlük özlemleriyle bütünleşen evrensel değerlerini korumayı ve savunmayı temel ilke ve hedefleri arasında önde tutmaktadır.

39. Dönem MYK da aynı anlayışın sahibi ve takipçisi olarak, Oda geleneklerini ve birikimlerini toplum yararına meslek kuruluşu çalışmalarında esin ve güç kaynağı olarak değerlendirecektir.

Özellikle hazırlıkları sürmekte olan ve yakında TBMM gündemlerinde yer alması beklenen "kamu yönetimi, yerel yönetimler, imar, çevre, koruma, orman, kentleşme vb." alanlardaki yeni yasa düzenlemelerinde; "hukuk dışı işgâl ve tahribatları "aklamaya" ve rant kaynağı olarak kullanmaya dönük" tüm girişimlerin karşısında aktif yer almayı sürdürecek olan Mimarlar Odası, buna karşın planlı ve yasal kentleşmeyi, çağdaş mimarlığın ve şehirciliğin tüm gereklerini ve tarihsel-doğal değerlerin korunarak yaşatılmasını hedefleyecek yeni düzenlemelerin de destekçisi olacaktır.

Aynı süreçte AB uyum mevzuatı kapsamında da öncelikle ulusal mimarlığımızla birlikte toplumsal hak ve çıkarlarımızın savunuculuğundan ödün vermeyecek olan Mimarlar Odası, mesleki hizmetlerin serbest dolaşımı ve standartlarının belirlenmesiyle ilgili alanlarda da yukarıda özetlenen ilke ve politikalarını rehber alacaktır.

DÜNYA MİMARLARININ EV SAHİBİYİZ
Mimarlar Odası, üyesi olduğu Uluslararası Mimarlar Birliği'nin (UIA) 2005 yılı Temmuz ayında İstanbul'da yapılacak Dünya Mimarlık Kongresi'ne tüm ülke mimarları ve Türkiye adına ev sahibi olmaya hazırlanmaktadır.

120'yi aşkın ülkeden yaklaşık 8000-10000 katılımcıyla oluşacak bu evrensel buluşmayla ülkemizin mimarlık, kent ve kentleşme konuları uluslararası deneyimlerle birlikte yeniden irdelenirken, Türkiye'nin uygarlık ve kültür birikimleri de dünya mimarlarının ilgi odağı haline gelecektir.

Mimarlar Odası, çağdaş ve kimlikli gelişmenin tüm ilgili kesimlerini şimdiden bu küresel forumda mimarlarımızla birlikte olmaya çağırmaktadır.

ODAMIZ 50. YILINI KUTLUYOR
2004 yılı, aynı zamanda Mimarlar Odası'nın 50. kuruluş yılıdır. Aynı 50 yıl ise Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk 30 yılında gözlenen mimarlığa ve planlı kentleşmeye duyarlı politikaların giderek terk edildiği bir dönemi kapsamaktadır.

Böylesi bir sürece karşı izlenen "mimari eleştirinin" de yarattığı kültür, kent ve çevre yanlısı politikalarıyla birlikte "sorgulayıcı meslek kuruluşu" olarak kurumsallaşan Mimarlar Odası'nın, ülkemiz kentleşmesi ve temel sorunları üzerindeki 50 yıllık gözlem ve birikimleri, bu yıldönümünde ilgili tüm kesimlerle paylaşılarak, aynı sorunların aşılmasına yönelik yeni politikalara zengin bir değerlendirme kaynağı olarak sunulacaktır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmob-mimarlar-odasi-nin-39-donem-merkez-yonetim-kurulu-gorev-dagilimini-yapti_11174.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!