Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOBB Irak’ta İhale İçin Bastıracak

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Irak’ta açılan yeniden yapılandırma ihalelerinden Türk işadamlarına pay almak üzere Bağdat’a gezi yapmayı planladığını

NTV-MSNBCb>TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Irak’ta açılan yeniden yapılandırma ihalelerinden Türk işadamlarına pay almak üzere Bağdat’a gezi yapmayı planladığını söyledi.

Türkiye ve Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, halen ABD işgali altındaki Irak’ta yeniden yapılandırma için ABD’nin açacağı taşeron ihalelerinden Türk işadamlarının pay alması amacıyla Bağdat’a bir gezi yapmayı planladığını söyledi. Hisarcıklıoğlu ve TOBB heyetinin Bağdat gezisinin en erken şubat ya da mart ayında gerçekleştirilebileceği ifade edildi.

Irak’ta yeniden inşaa çalışmalarında ABD tarafından 18.6 milyar dolarlık fondan finanse edilecek 6 yatırım sektörü belirlendi. Buna göre elektrik için 5.5 milyar dolar, bayındırlık ve su için 4.5 milyar dolar, güvenlik ve adalet için 4.7 milyar dolar, iskan ve sağlık için 1 milyar dolar, ulaşım ve iletişim için 870 milyon dolar ve petrol sektörü için de 1.76 milyar dolar ayrıldı.
Geçici Koalisyon Yönetimi (CPA) Irak’ta mart ayına kadar 6 yatırım sektöründe görev yapacak 17 asli müteahhidi açıkladıktan sonra yaklaşık 2,300 proje için taşeron ihaleleri açılacak.

2 BİN 200 PROJE GÜNDEMDE
Hisarcıklıoğlu, Irak Yönetim Konseyi Üyesi Abdülaziz El-Hekim ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, ”(El-Hekim) Bağdat’a yapacağım ziyaret sırasında Irak’ın yeniden yapılanması sürecindeki yaklaşık 2,200 proje stokunun bizimle görüşülmesine hazır olduklarını söyledi” dedi.
Irak nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ını oluşturan Şiilerin önemli liderlerinden biri olan El-Hekim iki gündür Ankara’da temaslarda bulunuyor. Hisarcıklıoğlu, El-Hekim’in görüşmelerinde Bağdat ziyareti sırasında Türk işadamlarının Irak’lı işadamları ile biraraya getirilmesine her türlü desteği vereceklerini söylediğini de aktardı.
Irak’ın ABD’li Sivil Yöneticisi Paul Bremer’in Ticaret Başdanışmanı Robert Connan, Irak’taki ihaleler için Türk işadamlarını bilgilendirmek için 5 Ocak’ta geldiği Ankara’da, işadamlarına en kısa zamanda Iraklı ortak bulmalarını önermişti.
“Irak’ın ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında Türk özel sektörü olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu söyledim” diyen Hisarcıklıoğlu, Irak’a mal ulaştırmakta sıkıntı çektiklerini El-Hekim’e ilettiğini de kaydetti. Hisarcıklıoğlu, Habur dışında ikinci bir kapının açılması konusunda El-Hekim’in Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile mutabık kaldıklarını da söylediğini belirtti.
Türkiye’nin Irak’a açılan tek kapısı olan Habur Gümrük Kapısı’nın yanında ikinci bir kapı olarak Ovaköy Gümrük Kapısı’nı açmaya yönelik çalışmalar sürüyor. Her gün yaklaşık 3,000 ticari aracın karşılıklı geçiş yaptığı Habur Kapısı, yoğunluk ve altyapı eksikliği nedeniyle Irak ile ticaret yapan işadamlarının da en büyük şikayet konusunu oluşturuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tobb-irakta-ihale-icin-bastiracak_8630.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!