Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ 2008'i Böyle Tamamladı

Dünyadaki ekonomik krizin etkisiyle bu yıl sonlarında Türkiye ekonomisinde de görülmeye başlayan durgunluk, şimdilik TOKİ'nin çalışmalarına fazla yansımadı. TOKİ, bu yıl, 221 yeni şantiye kurdu, inşaatı süren veya tamamlanan konut sayısını ise 334 bin 444'e ulaştırdı. Bu yıl 24 bin 317 konut satan idare, 2009'da konut sayısını 400 bine ulaştırmayı

Sabah Gazetesi
22 TOKİ 2008'i Böyle Tamamladı

Dünyadaki ekonomik krizin etkisiyle bu yıl sonlarında Türkiye ekonomisinde de görülmeye başlayan durgunluk, şimdilik TOKİ'nin çalışmalarına fazla yansımadı. TOKİ, bu yıl, 221 yeni şantiye kurdu, inşaatı süren veya tamamlanan konut sayısını ise 334 bin 444'e ulaştırdı. Bu yıl 24 bin 317 konut satan idare, 2009'da konut sayısını 400 bine ulaştırmayı hedefliyor.

TOKİ'den 2008 yılı faaliyetlerine ilişkin yapılan açıklamaya göre, bu yıl başında 81 il, 384 ilçede kurulan 926 şantiye ile 286 bin 489 konutun yapımı sürdürülürken, yıl sonu itibariyle, 486 ilçede bin 147 şantiye bulunuyor. Tamamlanan ve inşaatı sürdürülen konut sayısı ise 334 bin 444'e ulaştı. Bu konutlardan 24 bin 317;si bu yıl satılırken, toplam satılan konut sayısı 274 bin 817;ye yükseldi. TOKİ, ürettiği konutların yüzde 82'sini sattı.

Açıklamada, kurulduğu 1983;den 2003 yılına kadar toplam 42 bin konut üreten TOKİ'nin 2008;de 47 bin 955 yeni konut çalışması başlattığına dikkat çekilerek, ''19 yılda yapılan işin bir yıla sığdırıldığı'' belirtildi. Açıklamaya göre, 2007 yılı sonunda 355 olan TOKİ tarafından konut projeleri çerçevesinde projelendirilen okul sayısı 2008 sonunda 442'ye, 61 olan spor merkezi sayısı 436'ya, 282 olan ticaret merkezi sayısı 324'e, 227 olan cami sayısı 263'e, 15 olan hastane sayısı 36'ya, 66 olan sağlık ocağı sayısı 74'e çıktı.

Geçen yıl sonunda 241 bin 596 olan sosyal nitelikli konut sayısı, yeni başlatılan 42 bin 426 konut ile 282 bin 22'ye yükseltildi. Birlikte kentsel yenileme çalışmaları yürütülen belediye sayısı 132'den 141'e ulaştı.

Yatırım tutarı 25 milyar YTL'ye ulaştı

TOKİ'nin geçen yıl sonunda 22,5 milyar YTL olan toplam yatırım tutarı, bu yıl sonunda 25 milyar YTL;ye yükseldi. Bu yıla kadar 8 milyar YTL hak ediş ödemesi yapan TOKİ, sadece 2008 yılında 4 milyar YTL hak ediş ödemesi gerçekleştirdi.

Tarihi dokunun yenilenmesi ve korunmasına yönelik çalışmalar kapsamında, 2008 yılına kadar 104 projeye 7,8 milyon YTL kredi desteği sağlanırken, bu yıl proje sayısı 161'e, proje desteği ise 12 milyon YTL'ye yükseltildi.

Sevgi evleri, yaşam merkezleri, yurtlar

Kimsesiz çocuklar ile evinde bakımı mümkün olmayan engelliler için yeni yaşam alanları oluşturan TOKİ, bu çerçevede 22 yurt ve pansiyon, 14 sevgi evi, 3 huzur evi ile 10 engelsiz yaşam merkezi inşaatına başladı. TOKİ;nin yaptığı ''villa tarzı müstakil evler''de yaşayacak olan kimsesiz çocuklar, yurt ve koğuş ortamından kaynaklanan olumsuzluklardan kurtarılarak, aile sıcaklığında bir yuvaya kavuşturulacak.

Açıklamaya göre, TOKİ tarafından 2008 sonuna kadar üretilen konutların 161 bin 629'u dar ve orta gelir grubuna, 74 bin 785'i alt gelir ve yoksul grubuna, 35 bin 628'i gecekondu dönüşüm projelerine, 8 bin 508'i çeşitli afetlere uğrayanlara, 3 bin 472'si ise tarım köy uygulamalarına tahsis edildi. 50 bin 422 uygulama ise kaynak geliştirme çerçevesinde yaptırılıyor.

2009'da alt gelir grubu için konut üretilecek

TOKİ'nin açıklamasında, hükümeti ortaya koyduğu ''500 bin konut'' hedefi çerçevesinde, 2009'da 400 bin konuta ulaşılmasının öngörüldüğü belirtildi.
Gelecek yıl özellikle alt gelir grubuna yönelik projelere ağırlık verileceği kaydedilen açıklamada, ''Hiç peşinatsız, 100 YTL taksitle, 20 yıl vadeli, 45 metrekarelik konut projesini 2009;da tamamlamayı hedefleyen TOKİ, bu kapsamda 16 bin 708 konut üretecek'' denildi.

Üç ayrı büyüklükte üretilecek kontular, bir oda ve bir salon ile mutfak ve banyodan oluşacak.

Dönüşüm projeleri

Açıklamaya göre, TOKİ tarafından son 6 yılda 11;i Ankara, 2;si İzmir ve 13;ü İstanbul;da olmak üzere toplam 144 belediye ile dönüşüm projesi başlatıldı ve bu kapsamda 123 proje imzalandı. Bu uygulamalar kapsamında 37 bin 224 konutun ihalesi yapılarak inşaatlara başlandı. Kentsel yenileme ve gecekondu dönüşüm projesi yürütülen Erzincan, Denizli, İstanbul, İzmir, Samsun, Kocaeli, Ankara, Erzurum ve Kars;da ise kontular tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi.

TOKİ'nin, gelecek 5 yıllık dönemde, tüm büyükşehirlerde ve tüm il merkezlerinde birer adet kapsamlı dönüşüm projesi gerçekleştirmeyi hedeflediği, kapsamlı dönüşüm projesi başlatılan ve devam eden bölgelerde ise yeni etapların hayata geçirilmesinin öngörüldüğü belirtildi.
Açıklamada, gelecek yıl da üniversiteler ve meslek kuruluşlarıyla birlikte Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verileceği, değişen insan ihtiyaçları, konut tercihleri ve küresel ısınma dikkate alınarak, daha çevreci, daha estetik ve bulunulan yörenin mimari ve sosyal şartlarına daha uyumlu konutların üretileceği kaydedildi. Bu çerçevede Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) başta olmak üzere üniversitelerin mimarlık fakülteleri ile işbirliği yapılacak.

Gecekondu dönüşüm çalışmaları, kentsel yenileme, tarımköy uygulamaları, tarihi eserlerin yenilenmesi, okul, hastane, sağlık ocağı, cami, spor merkezi ve benzer yatırımlar 2009 yılında da devam edecek. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere büyük şehirlerin yakınlarına kurulacak uydu kentler sayesinde şehir merkezindeki yoğunluğun azaltılacağı, ayrıca kullanım ömrünü tamamlayan şehir statlarının yeniden inşasının da TOKİ gündemine alınacağı kaydedildi.

Arsa üretimine ağırlık verilecek

Açıklamaya göre, TOKİ, 2009 yılında arsa üretimine de ağırlık verecek. Arsalarda aşırı fiyat artışlarını önlemek, mevcut gecekonduların ıslahı, tasfiyesi, yeniden gecekondu yapımının önlenmesi, hızla büyüyen şehirlerin konut ihtiyacını karşılamak ve kaynak temini amacıyla, diğer konut yapımcılarına yönelik arsa üretilecek.

Bu çerçevede; İstanbul-Küçükçekmece Kayabaşı Mahallesinde, AnkaraGölbaşı Mahmatlı, AnkaraÇubuk Aşağı Çavundur, AnkaraEtimesgut ve Yenimahalle Yapracık, Aşağı ve Yukarı Yurtçu Mahalleleri, Ankara Polatlı Hacıtuğrul ve Gedikli köyleri, Ankara-Yenimahalle Ballıkuyumcu, Ankara-Polatlı Alcı Mahallesi, ElazığZafran, ElazığAbdullahpaşa, Gaziantep-Şahinbey, Şanlıurfa-Merkez Maşuk ve Diyarbakır-Merkez Üçkuyular Köyü;nde arsa üretimi yapılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-2008i-boyle-tamamladi_65401.html

Read Comment Section
22 Yorum Yorum Yaz
  • Mustafa bey,ben 72 daire ve 2 binanın %30 luk kısmını yaptım.Alacağımı alamadım.Dava açtım. Evlerimiz ve sizin evinizde orada yapılmış duruyor.Bekliyorum.Ben alacağımı alıca sizde evinizi alacaksınız. tapuları vermek zorundalar.Bedava vermiyorlar benim alacağımdan düşecekler.Herkes avini aldı.Sizde gidin anlaşın ve alın.Elimden fazla bir şey gelmiyor.Adalet yerini bulur diye bekliyorum YANITLA
  • suna hanım fikir ya da düşünceleriniz beni ilgilendirmiyor 2 yıldır kayda değer bir icraatınız yok hakkınızda devam eden bir çok dava var madem haklısınız gelin bişeyler yapın bu durumda size nasıl güvenecem. 3 yıldır paramı aldınız birşey yapmadınız hadi gelin bunun adını siz koyun o zaman YANITLA
  • Sizin avukatınızı aradım .Bakın siz söylemişsiniz hala avukatınız beni aramadı arasaydı ya. YANITLA
  • Mustafa bey, telefonum sizde mevcut. Size söylenenleri yapmaktan imtina ediyorsunuz ve sonuç ortada. Amacınız evinize kavuşmak değil mi ,neden buralardasınız. Hala size aramanızı söylediğim kişileri aramadınız. O zaman size söyleyeceğim açtığım davanın sonucunu bekleyin. YANITLA
  • bakın suna hanım buraya yazmak kolay benim için yaptığınız işlerin hiç bir önemi yok yapamadığınız işlerin önemi var,ayrıca avukatımla görüştüm aramamışsınız gidin dairenizi alın diyorsunuz peki muhattab alacağız ortada gözükmüyorsunuz fikir veriyorsunuz madem öyle gelin insanların mağduriyetini giderin. YANITLA
22 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor.  1  |  2  |  3  |  4  |  DEVAMI
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!