Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ, 400 Günde Teslim Edeceği Konutları 4 Yılda Bitiremedi

Erzurum Hasani Basri Mahallesi'nde 2004 yılında inşa edilmeye başlanan 512 konutun söz verilen teslim tarihinin üzerinden yaklaşık 4 yıl geçmesine rağmen konutlar vatandaşlara teslim edilmedi.

Zaman Gazetesi
TOKİ, 400 Günde Teslim Edeceği Konutları 4 Yılda Bitiremedi

rzurum'da, zamanında yapımı tamamlanmayan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) konutlarının yapımını üslenen taşeron firmaların 400 günde teslim etmesi gereken konutlar, aradan 4 yıl geçmesine rağmen teslim edilmedi. Daha önce aralarında Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın da olduğu siyasilerle birçok defa bir araya gelen konut sahipleri, her seferinde kendilerine bir gün verildiğini ancak bugüne kadar sözlerin yerine getirilmemesinden şikayetçi. TOKİ mağdurları adına açıklama yapan Naci Badur ile Yılmaz Kızgın, 6 Eylül 2004 tarihinde ihale edilen ve 13 Eylül 2005'te tamamlanması planlanan konutların zamanında bitirilmemesinden yakındı. İmar mevzuatı ve bir takım maddi nedenlerden zamanında tamamlanmayan konutlarda işçiliğin kötü olduğu da ileri sürüldü. "Konutların yapımına gerekli özen gösterilmiyor. Evde farklı renkte fayans döşemesi bile var. Mutfak dolapları kalitesiz.'' diyen TOKİ mağdurları, yeni yapılan konutların tabanının laminant döşemeli olduğunu hatırlatarak, "Bizim konutların tabanı halı olacaktı. Bugüne kadar bekledik, mağdur edildik, bari hiç değilse bizim konutları da laminant yapılsın." diye konuştu.

Badur, Kızgın ikilisi beraberlerinde bir grup TOKİ mağduru ile birlikte yapımı devam eden konutların önünde yaptıkları açıklamada yaklaşık 15 aydır mağdur edildiklerini belirterek, bugüne kadar yaptıkları girişimlerin hiç birisinden olumlu cevap alamadıklarını belirtti. Konutların teslim edilmesinden sonra topluca dava açacaklarını belirten mağdurlar, kendilerine en son 2008 Haziran ayında konutların teslim edileceğinin bildirildiğini açıkladı. Erzurum şartlarında kaloriferli bir dairenin kirasının 300 YTL olduğunu belirten mağdurlar, 2008 Haziran'ında konutların teslim edilmesi halinde de 26 aylık gibi bir mağduriyetlerinin söz konusu olacağını ifade etti.

Halı Yerine Laminant Talebi
TOKİ yetkililerinden uğradıkları mağduriyet karşısında bazı taleplerde bulunan mağdurlar, konutlarda halı yerine laminant parke yapılması ve kombi bağlanmasını istediklerini, uğradıkları kayıpların göz önüne alındığında bu taleplerin abartılı olmadığını savundu. Mağdurlar, "TOKİ bu proje kapsamında yapılacak konutları değişik zamanlarda 3 kez satışa sundu. İlk satış Nisan 2005'de yapıldı ve sözleşme gereği 12 ayda teslim edilecekti. İkinci satış ise Ağustos 2005'de yapıldı ve 14 ayda teslim edileceği söylendi. Son satış ise Şubat 2006'da yapıldı ve 16 ayda teslim edileceği öngörülüyordu. Yani ilk sözleşmeye göre 20, ikincisine göre 16, son sözleşmeye göre de 8 ay geçmesine rağmen konutlarımız teslim edilmedi." şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-400-gunde-teslim-edecegi-konutlari-4-yilda-bitiremedi_58216.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!