Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ, Çeşme’yi Karıştırdı

Yargı projeyi iptal etti. TOKİ, “Konut yüksekliğini bir kat azalttım” diyerek yeni plan sundu. Belediye Başkanı Dalgıç, “Halkı kandırıyorlar. Betona direneceğiz” dedi.

yapi.com.tr
TOKİ, Çeşme’yi Karıştırdı

Sözcü Gazetesi'nden Gökmen Ulu'nun haberine göre, Başbakanlık Toplu Konut İdaresinin (TOKİ), Çeşme’nin Reisdere bölgesinde yapılmak istediği ancak İzmir 5. İdare Mahkemesi’nin kararı ile iptal edilen proje yenilendi. Böylece 4 katlı olması büyük tartışmaya yol açan binaların 3 kata düşürülmüş olduğu açıklandı. Yeni plana göre, bölgedeki bina yoğunluğunda azaltma yapıldığı, üç adet 2. ve 3. derece ticaret alanı ayrıldığı ifade edildi.

Amacımız yerel mimariyi korumak

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, yeni projeyi anlattı. Amaçlarının Çeşme’nin yerel mimarisini korumak olduğunu söyledi. Dalgıç, “Biz Çeşmeliler mutlu yaşasın istiyoruz” dedi.

'Toplu konuta karşı değiliz'

Gözler Çeşme Belediyesi’ne çevrildi. Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, binaların katlarının azaltılmasının söz konusu olmadığını söyledi. Dalgıç, “En başta şunu tekrar vurgulamak isterim: Toplu konuta karşı değiliz. Biz oradaki yoğun yapılaşma ve kat yüksekliğine karşıyız. Yeni planlamada, kat yüksekliği kamuoyuna yansıttıkları gibi bir kat alçaltılmadı. Dört katlı binaların bir katını yeni planda bodrum (zemin) katı kabul ediyorlar” dedi. Aynı planda ısrar edilmesi halinde yeniden yargıya başvuracaklarını belirten Dalgıç, dava açmak için hazırlıklarını da yaptıklarını dile getirdi. Dalgıç sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni hükümet kurulduğunda yetkililerle görüşmek ve uzlaşı aramak istiyorum. İnadımın nedeni, Çeşme’nin yerel mimari dokusunun korunması ve toplu konutlarda oturacak insanlarımızın da alçak yoğunluklu, bahçeli yapılarda mutlu yaşaması. Bu şekilde yapılırsa maliyet artışı da olmayacaktır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-cesmeyi-karistirdi_132460.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!