Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ, Karadeniz’e 5 Yıldızlı 7 Otel Yapacak

Turizm Bakanı Atilla Koç, martta açılacak sahil otoyoluyla birlikte Karadeniz’de turizmi canlandırmak amacıyla TOKİ’nin 7 ilde 7 tane 5 yıldızlı otel yapacağını açıkladı. Koç, "Karadenizli yatırımcılar otel yapmadığı için biz yapacağız" dedi.

Hürriyet Gazetesi/Turan YILMAZ
TOKİ, Karadeniz’e 5 Yıldızlı 7 Otel Yapacak

aradeniz Sahil Yolu’nu martta hizmete açmaya hazırlanan hükümet, Karadeniz’de turizmi canlandıracak dev bir proje için de start verdi. Turizm Bakanı Atilla Koç, Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Sinop’tan Hopa’ya kadar 7 ilde 7 tane 5 yıldızlı otel yapacağını açıkladı. Koç, Karadeniz sahil bandının cazibe merkezlerinde inşa edilecek bu otellerin işletmelerinin ise yerli ve yabancı turizmcilere devredileceğini söyledi.

Otel sıkıntısı var
Koç, en önemli projelerinden birinin Karadeniz’de turizmi canlandırmak olduğunu bildirdi. Karadeniz Sahil Yolu’nun hizmete açılmasının bu konuda çok büyük fırsat yaratacağına dikkat çeken Koç, "Ama, Karadeniz’de bu konudaki en büyük sıkıntı otel sıkıntısı" dedi. "Karadenizli yatırımcılar otel yapmadığı için biz yapacağız" diyen Koç, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da destek verdiği bu proje kapsamında TOKİ’nin Sinop’tan Hopa’ya kadar 7 ilde 7 tane 5 yıldızlı otel inşa edeceğini söyledi. "Bu otellerin temelini nisan ayında gidip atacağım" diyen Koç, "Bu otellerin işletmesini de yerli yabancı isteyenlere ihaleyle vereceğiz, yani biz işletmeyeceğiz, bu işi konunun uzmanı turizmcilere bırakacağız" dedi.

Özel sektörü çeker
TOKİ’nin bu otellerin kentlerin en merkezi yerinde ve deniz kenarında inşa edileceğini belirten Koç, "Arsalarını belediyeler tahsis edecek" dedi. Koç, bu girişimin Karadenizliler başta olmak üzere diğer turizm yatırımcıları için de teşvik edici olabileceğini belirterek, "Beklentimiz, bu otellerin yeni özel sektör yatırımları için teşvik edici olması, daha şimdiden bunun önemli işaretlerini de alıyoruz" diye konuştu.

Yabancıları bekliyoruz
Yerli ve yabancı dev otel zincirlerinin bölgeye ilgisini beklediklerini belirten Koç’un, duruma göre başlangıçta 7 tane inşa edilecek otel sayısını ileride 157e kadar çıkarmayı düşündüğü de öğrenildi. Koç, "Bu projemizden haberdar olan Karadenizdeki diğer bölgelerden de büyük talep geldi. Örneğin, Amasya ve Safranbolu’dan bize, ’TOKİ bize de otel yapsın’ talepleri geliyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-karadenize-5-yildizli-7-otel-yapacak_51832.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!