Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ: Konut İhalelerinde Müteahhitlerin Fiyat Kırımı Yüksek

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, konut ihalelerinde müteahhitlerin fiyat kırımlarının çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Yüz

TicaretToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, konut ihalelerinde müteahhitlerin fiyat kırımlarının çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Yüzde 45, 50 ve 60’lara varan kırımlarla bu işlerin biteceğine inanmıyorum” dedi.

Bayraktar, 2004 yılının sonuna kadar 100 bin konut hedefine ulaşacaklarını hatırlatarak, “Bu yıl yaklaşık 20 bin konuta ulaştık. İhalelerimiz, bu ayın sonuna kadar bitiyor. Önümüzdeki yılın temmuz ayına kadar 63-65 bin konut, yıl sonuna kadar da 100 bin konut hedefini yakalayacağız” diye konuştu.

Bayraktar, konut ihalelerinde müteahhitlerin fiyat kırımlarının çok yüksek olduğundan şikayet ederek, bu kırımlarla alınan ihalelerin bitmeyeceğini söyledi.

Bayraktar, şöyle devam etti:

“Müteahhit saldırıyor, kıran kırana alıyor. Ben bu kırımlarla işlerin biteceğine inanmıyorum. Yapacak bir şey yok, iptal ediyoruz. Yine kırıyorlar. Baştan dedik (kırmayın). (Yüzde 40, 45, 50 ve 60’lara kadar kırıp almayın) dedik. (Bize aşırı kırım açıklaması yapın) diyoruz. Açıklamasını yapıyor. (Ben yapacağım. Elimde makine parkı var, kalıp var, stokta malım var) diyor. Yapacağım diyor.”

İnşaat sektörünün canlanmasıyla bu aşırı kırımların düzeleceğine inandıklarını ya da 4734 sayılı ihale kanunun da birtakım iyileşmelerin yapılması gerektiğini düşündüklerini, aksi halde çok ciddi kaynak israfı olacağını belirten Bayraktar, “Bu verdiğimiz paralarla bu işler bitmeyecek, yarım kalacak. Müteahhitler bu işleri yarım bırakacaklar. Yarım kalan bu işleri de tamamlamak devlete düşecek” görüşünü dile getirdi.

Dünyanın hiçbir ileri ülkesinde konut işinin rutin ihale kanunlarının içinde yürüyemediğini, özel kanunlar hazırlandığını kaydeden Bayraktar, şöyle devam etti:

“Çünkü konutta birtakım vazgeçemeyeceğiniz argümanlar var. Altyapı gibi değil. Diğer inşaat işlerinde işi birtakım kestirme usullerle yapabilirsiniz. Konutta pencereyi, ısı yalıtımını, tesisatı, asansörü yapmak zorundasınız. Betonun kalitesinden fedakarlık edemezsiniz. Deprem yönetmeliğine, yapı denetimine, statik hesaplara uymak zorundasınız. Maliyet belli. Bu maliyete yüzde 25 müteahhitlik karı koyuyorsunuz. Müteahhit genel giderler ve karından fedakarlık etsin, yüzde 25 kırsın.

O kârla işi yapmaya kalksın, elinde malzeme de olsun yüzde 27’ye kadar şartları çok iyiyse maksimum yüzde 30’a kadar kırımlarda müteahhit kurtarabilir. Ama yüzde 30’un üzerinde kırımlarda konut işlerinde müteahhidin kurtaracağına inanmıyorum.”

Bayraktar, mevcut ihale yasasına göre “en çok kırana işi vermemek” gibi inisiyatifleri bulunduğunu, ancak o inisiyatifi kullanacak iradenin henüz oluşmadığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-konut-ihalelerinde-muteahhitlerin-fiyat-kirimi-yuksek_8018.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!