Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ, 'Memur Maaş Endeksine' Döndü

Enflasyona endeksli konut satışlarında, enflasyonun gerilemesi nedeniyle taksitleri artıramadığı için gelir kaybına uğrayan Toplu Konut İdadesi (TOKİ), bu yılki lüks konut satışlarını, memur maaş artışına endeksledi.

Yeni Şafak Gazetesinflasyona endeksli konut satışlarında, enflasyonun gerilemesi nedeniyle taksitleri artıramadığı için gelir kaybına uğrayan Toplu Konut İdadesi (TOKİ), bu yılki lüks konut satışlarını, memur maaş artışına endeksledi.

İdare, bu kapsamdaki Ankara-Turkuvaz Vadisi, İstanbul-Halkalı ve Adapazarı-Ayçiçeği Vadisi'ndeki bin 122 konutu açık satışa çıkardı. Konutların satış fiyatı, geçen yıl Aralık ayındaki satış fiyatlarına göre yüzde 1,9-4,9 arasında artırılırken, taksitli satışlarda taksit artışları, 6 aylık memur maaş artış oranına endekslendi.

Konutlar için başvurular, 29 Ocak-28 Şubat günleri arasında, Ziraat Bankası şubelerine yapılacak.

TOKİ, Ankara-Turkuaz Vadisi'nde 486, İstanbul-Halkalı"da 424, Adapazarı-Ayçiçeği Vadisi'ndeki 212 konutu açık satışa çıkardı. Turkuaz Vadisi'ndeki konutların satış fiyatı 87 bin 421- 239 bin 836 YTL, İstanbul-Halkalı'daki konutların fiyatı 106 bin 111-345 bin 139 YTL, Adapazarı Ayçiçeği Vadisi'ndeki konutların fiyatı da 78 bin 199-195 bin 625 YTL arasında değişiyor. Geçen yılın aralık ayında söz konusu projelerdeki konut fiyatların ortalama yüzde 7 zam yapan idare, bu yılki ilk satışında da fiyatları yüzde 1,9-4,96 arasında artırdı.

Konut bedellerinin peşin ödenmesi halinde yüzde 25 indirim uygulanacak.

Taksitli satışlarda ise yüzde 20 peşinat oranı için 48 ay vade yapılacak. Konut bedelinin yüzde 30'unun peşin ödenmesi halinde konut bedelinde yüzde 10 indirim yapılacak ve 60 ay vade, konut bedelinin yüzde 40'ının ödenmesi halinde de yüzde 15 indirim ve 72 ay vade uygulanacak. Turkuaz Vadisi konutlarında konut bedelinin yüzde 40'ının peşin ödenmesi halinde konut bedelinde yüzde 15 indirim yapılırken, vade 96 aya kadar çıkıyor.

Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık memur maaş artış dranı esas alınarak TOKİ tarafından belirlenecek.

Konutlar, sözleşme tarihinden itibaren 21-24 ayda teslim edilecek.

Açık satışlarda, "konut sahibi olmama, daha önce TOKİ'den konut kredisi kullanmamış olma" gibi şartlar aranmıyor. Başvuru önceliğine göre konut seçiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-memur-maas-endeksine-dondu_51119.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!