Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ Üzerinde Gölge

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın "TOKİ'ye arsa üretimi ve toplu konut yapımı amacıyla devredilen arazilerin hiçbir şekilde üçüncü kişilere satışının yapılamayacağı"na yönelik sözleri, TOKİ üzerindeki şaibeleri artırırken, CHP de konuyu mercek altına aldı.

Birgün Gazetesialiye Bakanı Kemal Unakıtan'ın "TOKİ'ye arsa üretimi ve toplu konut yapımı amacıyla devredilen arazilerin hiçbir şekilde üçüncü kişilere satışının yapılamayacağı"na yönelik sözleri, TOKİ üzerindeki şaibeleri artırırken, CHP de konuyu mercek altına aldı. CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, Maliye Bakanı'nın açıklamalarının "TOKİ'ye satılan veya bedelsiz devredilen taşınmazların kanundaki amaçlarının dışında kullanıldığının" itirafı olduğunu belirterek Bakan Unakıtan'a "bu uyarıyı yapmak için niçin dört yıl beklediniz" diye sordu.

Maliye Bakanı Unakıtan, yılbaşının hemen ardından TOKİ'ye gönderdiği yazıda "TOKİ'ye arsa üretimi ve toplu konut yapımı amacıyla devredilen arazilerin hiçbir şekilde üçüncü kişilere satışının yapılamayacağını vurguladı ve TOKİ'ye "ihaleleri hemen iptal edin" uyarısında bulundu. TOKİ ise Bakan Unakıtan'a gönderdiği yazıda "kanunen verilmiş görevler dışında, birçok kurumla, arsa karşılığı konut veya sosyal hizmet binası yapımı konusunda protokoller imzalandığı" vurgulandı.

Unakıtan ile TOKİ arasındaki anlaşmazlık devam ederken CHP konuyu Meclis gündemine taşıdı. CHP Milletvekili Erdal Karademir, "atı alan Üsküdar'ı geçtikten sonra Sayın Bakanın bu açıklamaya niçin gerek duyduğu ve bu açıklama için niçin dört yıl beklendiğini sorgulanmalıdır" dedi. Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun TOKİ faaliyetleriyle ilgili hazırladığı raporu hatırlatan Karademir, "raporda, TOKİ Başkanı Bayraktar'ın yaptığı, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş'nin 2003-2004 yıllarında gerçekleştirdiği kat karşılığı arsa projelerinde 1.1 milyar LTL tutarındaki kamusal servetin müteahhit firmalara 'örtülü kazanç' şeklinde aktarıldığı ileri sürülmüştür. Rapor göstermektedir ki; TOKİ, dar gelirliye konut yapmak yerine müteahhitleri zengin etmekte, hazine arazilerine lüks konutlar yaptırıp satmaktadır" dedi.

"Yapılan konutlar göstermelik"
CHP'li Karademir, TOKİ'nin dar gelirliler için yaptığı konutların göstermelik olduğunu belirterek "bu amaçla sınırlı olarak yaptıkları konutların dağıtımını da AKP'li belediyeler aracılığıyla gerçekleştirmiş, insanların barınma ihtiyacı siyasete alet edilmiştir" dedi. Bakan Unakıtan'ın 3 Ocak'ta yaptığı açıklama ile "TOKİ'ye devredilen arsaların kanundaki amaçlarına aykırı kullanıldığını ortaya koyduğuna ifade eden Karademir, "35 yılda 300 milyon metrekare arsa temin eden Arsa Ofi-si'nin bu arsalarının, bir gecede TOKİ'ye devredilmesinden sorumlu Maliye Bakanı, bu uyarıyı yapmak için niçin dört yıl beklemiştir. Ayyuka çıkan Yüksek Denetleme Kurulu raporları niçin o tarihlerde duyulmamıştır. Maliye Bakanı bu kez ne tür bir kılıf peşindedir. Gerçekler açıklanmalıdır" dedi.

Bakan Unakıtan'a sorular
» Bu uyarınız, TOKİ'nin yaptığı devirlerin kanundaki amaçlarına aykırı kullanımının tarafınızdan tespit edildiğinden mi kaynaklanıyor? »TOKİ'nin kanunen verilmiş görevler dışında, hazineden aldığı araziler üzerinde taahhütlere girmesi ve protokollere taraf olmasının yasal dayanağı var mıdır?

» Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü ve Emlak Bankasının kapatılması ile TOKİ'ye devri yapılan arsa ve taşınmazların illere göre ve hektar olarak miktarları nedir?

» TOKİ'nin gelir paylaşımı modeli ile İstanbul ve Ankara başta olmak üzere konut üretilmesi amacıyla yaptığı ihalelerde firmaların, tekliflerini 'idareye bırakacakları paylar' üzerinden hazırladıkları, ihaleler sonuçlandığında geçmiş yıllarda yüzde 50'nin üzerindeki 'T0Kİ paylan'nın yüzde 25-30 civarına çekildiği iddiaları doğru mudur? » TOKİ'nin 2003-2006 yılları arasında dar ve orta gelirlilerin yapı kooperatifleri için altyapılı, imarlı arsa ve toplu konut kredisi desteği ne olmuştur?

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-uzerinde-golge_50739.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!