Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TOKİ'den Arsa Aldı Vatandaşa Satıyor

Belediyeler yaşadıkları darboğazı arsa satıp gelir elde ederek çözmeye çalışırken, Altındağ Belediyesi tam tersi bir uygulama gerçekleştirdi. TÜRKİYE'de belediyeler yaşadıkları darboğazı arsa satıp gelir elde ederek çözmeye çalışırken, Altındağ Belediyesi tam tersi bir uygulama gerçekleştirdi. 14 milyon TL ödeyecek olan Altındağ Belediyesi, 141

Hürriyet Ankara
TOKİ'den Arsa Aldı Vatandaşa Satıyor

Belediyeler yaşadıkları darboğazı arsa satıp gelir elde ederek çözmeye çalışırken, Altındağ Belediyesi tam tersi bir uygulama gerçekleştirdi.

TÜRKİYE'de belediyeler yaşadıkları darboğazı arsa satıp gelir elde ederek çözmeye çalışırken, Altındağ Belediyesi tam tersi bir uygulama gerçekleştirdi. 14 milyon TL ödeyecek olan Altındağ Belediyesi, 141 dönümlük arsaları, TOKİ'den satın alıp vatandaşlara satacak.

“Altındağ yıllardır kaderine terkedilmiş, kimse bırakın çözümü, sorunun ne olduğunu anlamak için çaba harcamamış, benim bu bölgedeki sorunu anlamam üç yılımı aldı” diyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, sorunun tespitinin ardından çözüm için büyük çaba harcadıklarını ve nihayet vatandaşı memnun edecek bir çözüm konusunda TOKİ ile anlaşmaya vardıklarını dile getirdi. Tiryaki açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Başlattığımız çalışmalarla Altındağ'ın pek çok yerinde gecekonduların yerini modern binalar alırken, Feridun Çelik, Başpınar, Doğantepe ve Beşikkaya Mahalleleri'nde yapılaşma bir türlü başlamıyordu. Çünkü bu bölgede önemli bir sorun vardı. 30 yıldır çözülemeyen bir sorun. O da bu bölgedeki gecekondu sahiplerinin pek çoğunun tapusu yoktu.

Kapı kapı dolaştım

Kapı kapı dolaştım, sorunun çözümü için. Yazışmalarımıza bakarsanız, 2005 yılında başlamışız görüşmelere. Bugün emeklerimizin karşılığını aldık çok şükür. Yaptığımız anlaşma olan büyüklüğü 10 metrekare ile bin metrekare arasında değişen toplamda yüzlerce parçadan oluşan 141 dönüm araziyi 14 milyon TL ödeyerek satın alıyoruz. Bu sorun bu bölgede yaşayan 50-60 bin kişinin tamamını ilgilendiriyor, çünkü aynı parselde gecekondusu olduğu halde tapusu olmayan vatandaşın sorunu yıllardır çözülmediği için, tapusu olan vatandaş da yıllardır aynı kadere mahkum olmuş durumda. Bu nedenle bizim bu sorunu çözmemiz ile 50-60 bin kişiyi ilgilendiren bir sıkıntı giderilmiş olacak.”

Aslında bizim için büyük risk

“BİZİM için büyük bir risk aslında. Çünkü biliyorsunuz Altındağ dar gelirli insanların yaşadığı bir ilçe. Biz TOKİ'ye parasını ödeyeceğiz. Ancak vatandaştan tahsilatı, zamanında yapabilecek miyiz bilmiyoruz tabii. Ancak Altındağ'ın yıllardır kanayan yarası olan bu sorunu çözmek için böyle bir riski göze almak gerekiyordu. Biz de öyle yaptık. Çok yakın bir zamanda satışlara başlayacağız. Yıllardır tapusunu alamayan vatandaşlara uygun taksitlerle oturdukları gecekondunun arsasını satacağız.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokiden-arsa-aldi-vatandasa-satiyor_81571.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!