Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ’nin Hedefi 220 Bin Konut Üretmek

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’de başlatılan konut seferberliğiyle 220 bin konutun üretilme projeksiyonunun yapıldığ

Ticaretb>Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’de başlatılan konut seferberliğiyle 220 bin konutun üretilme projeksiyonunun yapıldığını, 65 ilde 90 bin konut rakamına ulaşıldığını bildirdi.

Bayraktar, İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından düzenlenen “2005 Yılında İnşaat Sektörü” konulu panelde yaptığı konuşmada, 1984 yılından bu yana faaliyet gösteren TOKİ’nin, kuruluşundan bugüne ülkenin yerleşim ve konut politikalarında önemli görevler üstlendiğini kaydetti. Türkiye’de 1950’den itibaren hızla artan kentleşmeyle birlikte, konut sıkıntısını gidermede Emlak Bankası’ndan sonra TOKİ’nin de önemli görevler üstlendiğini belirten Bayraktar, TOKİ’nin 19 yılda 1.1 milyon konutun üretimine krediyle destek sağladığını bildirdi. Bayraktar, şunları söyledi: “2001 yılından itibaren TOKİ’nin kaynakları azalmış, aynı zamanda Emlak Bankası’nın da kapatılmasıyla kaçak yapılaşma artmıştır. Ancak bugün TOKİ, öncelikle acil konut ihtiyacı olan bölgelerde konut hamlesi başlatmıştır. Bu uygulamalarla ihtiyaç duyulan yaklaşık 1.5 milyon konutun yüzde 5’ini, maksimum yüzde 10’unu üreterek örnek uygulamalar yapmaya başladı. Fiyatları aşağıya çekme, belediyelerle işbirliği yapma, gecekondu dönüşümlerinin sağlanması, düzenli kentler oluşturma gibi çalışmalar yapıyoruz. Başlatılan konut seferberliğiyle 220 bin konutun üretilme projeksiyonu yapılmış, bugün itibarıyla 65 ilde 90 bin konut rakamına ulaşılmıştır.” Bayraktar, 25 bölgede 8 bin konutun bitirildiğini 14 bölgede ise 4 bin konutun bitirilme aşamasına gelindiğini kaydetti.

SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI MÜSTEŞARI ŞAHİN

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Adem Şahin de, 2005 yılında, kamu kuruluşlarına tahsis edilen kaynakların etkin ve verimli kullanılması ilkesi benimsendiğini söyledi. Bu kapsamda yapılan değerlendirmede, Türk ekonomisinin lokomotiflerinden biri olan inşaat sektörünün gerek üretim, gerekse istihdam sağlanmasında önemli bir rol üstlendiğinin altını çizen Şahin, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın inşaat sektörüyle ilgili olarak organize sanayi bölgeleri (OSB) ve küçük sanayi siteleri projelerine kredi desteği sağlayarak, bu sektörü kısmen desteklediğini belirtti. Şahin, “Bu bağlamda 2005 yılı yatırım programımızda 111 adet OSB, 74 küçük sanayi sitesi projesi yürütülmektedir. Bu projelerin devam için 2005 yılı ödeneğimiz bütçe imkanları çerçevesinde yaklaşık 113 milyon YTL’dir” dedi. Bu miktarın devam eden tüm projelerin tamamlanması yeterli olmadığını anlatan Şahin, ancak yıl içinde ek ödeneklerle miktarın artırılmasının hedeflendiğini bildirdi.

SEKTÖRÜN DURUMU

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren ise 2005 yılında inşaat sektörü üzerinde olağan dışı etkiler yaratabilecek yeni ekonomik krizlerin görünmediğini söyledi. Bu durumda normal şartlarda sektörün performansını yakından etkileyen 5 faktörün yakından incelenmesi gerektiğinin altını çizen Eren, “Bunlar sırasıyla, kamunun 2005 yılı yatırım bütçesi, bireysel tasarrufların konut yatırımlarına dönüşme eğilimi, özel sektörün yatırım eğilimi, yabancı sermayenin Türkiye’de yatırım yapma eğilimi, kamunun sektörümüzün yurtiçinde ve yurtdışında gelişmesini engelleyen sorunlara çözüm üretmedeki performansıdır” dedi. İnşaat sektörünün son 10 yıllık dönemde ekonomik büyümeden nasibini hiç almadığını, tersine en keskin küçülmeyi yaşayan sektör olduğunu vurgulayan Eren, şunları kaydetti: “1993-2003 döneminde Türk ekonomisi yüzde 26.13 oranında büyürken, inşaat ana sektörler arasında küçülen bir sektör olmak üzere yüzde 22.4 küçülmüştür. GSYİH içindeki 1994’de yüzde 7 olan doğrudan payı, 2003 yılında yüzde 4’e, tarım dışı istihdamdaki yüzde 10 olan payı ise yüzde 7’ye gerilemiştir. İnşaat sektöründe 2004’ün ilk dokuz aylık dönem sonu itibariyle gerçekleşen büyüme yüzde 0,4 ile sınırlı kalmıştır.” 2004 yılında inşaat malzemeleri ihracatının 66 milyar doların üzerine çıktığını ifade eden Eren, müteahhitlerin son 33 yıllık dönemde 62 ülkede yaklaşık 62.5 milyar dolar tutarında 3 bini aşkın proje gerçekleştirdiklerini söyledi. Eren, inşaat sektörünü etkisi altında bulunduran faktörlerde olumlu gelişmeler olması halinde 2005 yılında sektörde yüzde 5’i geçmeyecek bir büyüme kaydedilmesinin mümkün olduğunu belirterek, 2005 yılı büyümesini belirleyecek ana faktörün ise kamunun sorun çözmedeki kararlılığı olduğunu kaydetti.

SEKTÖRDEKİ BÜYÜME BEKLENTİSİ

İMSAD Başkanı Galip Sayıl da Türk inşaat malzemesi sanayiinin dünya pazarlarında rekabet edebilir düzeyde kalite ve kapasiteye sahip olduğunu belirterek, çimento, seramik, demir çelik, cam, boya, plastik gibi ana üretim konularında Türkiye’nin dünya ve Avrupa sıralamalarında üst sıralarda bulunduğunu anlattı. Buna karşın inşaat malzemelerinin Türkiye’deki kişi başı tüketim miktarının gelişmiş ülkelerin çok gerisinde olduğunu dile getiren Sayıl, bu sektörde ihracatın ithalatın iki kat üstünde olduğunu bildirdi. 2005 yılında AB süreci ile birlikte sektörde yüzde 5 ile yüzde 15 arasında bir büyüme beklediklerini belirten Sayıl, “Özellikle yatırımlarda yapılacak artışın yanı sıra, haksız rekabetin önlenmesi, enerji ve istihdam maliyetlerinin düşürülmesi ve kayıt dışılığın kayıt altına alınması gibi sorunlar da çözüm bekliyor” diye konuştu. Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu ise Türkiye’de gerileyen sektörlerin başında inşaat sektörü geldiğini söyledi. Koçoğlu, inşaat sektöründe yaşanacak büyümenin, diğer sektörlerdeki büyümeyi de beraberinde getireceğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokinin-hedefi-220-bin-konut-uretmek_23232.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!