Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ'yi Örnek Alan Şirketler de Arazilerini İhaleye Çıkardı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve TOKİ iştiraki şirketlerin ellerindeki arazileri açık artırma, hasılat paylaşımı modeli gibi yöntemlerle ihale ederek rekor fiyatlarla satması, şirketlere de örnek oldu. Şahıs yada şirketler gazetelere verdikleri ilanlarla ya mevcut arazileri üzerinde proje geliştirecek bir ortak arıyor, ya da arazilerini kapalı zarf,

Referans Gazetesi
TOKİ'yi Örnek Alan Şirketler de Arazilerini İhaleye Çıkardı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve TOKİ iştiraki şirketlerin ellerindeki arazileri açık artırma, hasılat paylaşımı modeli gibi yöntemlerle ihale ederek rekor fiyatlarla satması, şirketlere de örnek oldu. Şahıs yada şirketler gazetelere verdikleri ilanlarla ya mevcut arazileri üzerinde proje geliştirecek bir ortak arıyor, ya da arazilerini kapalı zarf, açık artırma usulü ihale yöntemiyle satışa çıkarttıklarını duyuruyor.

Turyap Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner, yöntem olarak gayrimenkul satışları için açık artırma ile satışın ideal bir yöntem olduğunu, satışa konu olan taşınmazın gerçek değerinin bulma ihtimalinin yükseldiğini belirterek "Açık ve şeffaf olarak yapılan açık artırmalarda bir muhammen bedel belirlenerek, bu bedel altındaki fiyatlat değerlendirilmiyor. Muhammen bedelin her üstüne çıkan rakam ise satılan taşınmazın değerini bulduğunun bir göstergesini oluşturuyor" dedi.

İçinde bulunduğumuz dönemin gayrimenkul alımları için uygun bir dönem olduğuna işaret eden Soner, yerli ve yabancı yatırımcıların bu süreci değerlendirmek istediklerini ifade etti. Soner, yabancıların gayrimenkul edinmesinin önündeki engelleri kaldıran yasal düzenlemenin geçtiğimiz günlerde yapıldığını da hatırlatarak, "Yabancıların gayrimenkul alımıyla ilgili yaşanan kaos yabancı yatırımcının geri çekilmesine neden olmuştu. Özellikle yabancı yatırımcı için stokta bekletilen araziler, yabancıya gayrimenkul satışını düzenleyen kanunun yeniden düzenlenmesiyle birlikte tekrar satışa sunuldu" diye konuştu.

Nakit sıkıntısına da çare

Son dönemde büyük ölçekli arsa satış ilanlarında gözlenen artışı sadece gayrimenkul sektöründeki gelişmelerden kaynaklı olarak düşünmemek gerektiğine dikkat çeken Century21 Kanal Yönetim Sorumlusu Önder Çoban ise, bu artışın daha çok genel ekonomik gelişmelerle ilgili olduğunu ifade etti. Çoban, birçok firmanın nakit ihtiyacı bulunduğunu, firmaların hem kendi tahsilatlarında, hem de ürettikleri mal ve hizmete gelen talep yönünden bir sıkıntı yaşadıklarını vurguladı. Çoban, "Firmalar nakit ihtiyacı içinde olduklarında genelde küçük çaplı gayrimenkullerini satarak çözüm üretmeyi tercih etmezler. Bu nedenle böyle durumlarda genelde satılabilir olan ve değer kazanmış bir arsayı satmak her zaman için daha iyi bir çözüm olur" diye konuştu.

Reha Medin Emlak Hizmetleri Genel Müdürü Nabi Cücük de büyük ölçekli arazilerin az sayıda olması nedeniyle yakın zamanda değerine değer katarak bugünlerin en büyük ve en karlı yatırım araçlarından biri haline geldiğini kaydetti.

Son dönemde gazetelere ilan vererek ellerindeki büyük arazi ve arsaları ihale ile satışa çıkartan bazı şirketler ve kurumlar şöyle: Aslan Uzunalioğlu Motorlu Araçlar Sanayi Turizm ve Ticaret AŞ, TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, Kombassan Holding, Eskişehir Yasin Çakır Un Fabrikaları AŞ.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokiyi-ornek-alan-sirketler-de-arazilerini-ihaleye-cikardi_62630.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!