Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Topbaş: "İstanbul Projelerine 10 Yıl"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbul'un sıkıntılarından arınmış, yaşanabilir bir kent haline gelmesi için 10 yıllık bir hedef

AA
Topbaş: "İstanbul Projelerine 10 Yıl"

stanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbul'un sıkıntılarından arınmış, yaşanabilir bir kent haline gelmesi için 10 yıllık bir hedef koyduk” dedi.

Topbaş, İş Hayatı Dayanışma Derneği'nce (İŞHAD) Polat Renaissance Oteli'nde dün düzenlenen toplantıda, İstanbul'a ilişkin projelerini anlattı.

Belediyecilik açısından rutin çalışmalarının yanı sıra en öncelikli konularının ulaşım ve deprem sorununu çözmek olduğunu ifade eden Topbaş, depreme yönelik olarak stok konutlar yaparak alternatif yerleşim alanları yaratacaklarını söyledi.

RADİKAL PROJELER

Topbaş, kent içinde özellikle tarihi mekanlarda güçlendirme çalışmaları yapmak için de Büyükşehir Belediyesi'ne kredi verme imkanının sağlanması gerektiğini, bu problemin bu yöntemle çok daha rahat çözüleceğini kaydetti.

İstanbul'a ilişkin birçok yatırımda fizibilite çalışmaları çok iyi yapılmadan işe başlandığını, bunlardan birinin Florya'da yapımına başlanan Akvaryum Projesi olduğunu dile getiren Topbaş, diğerlerinin de Balmumcu Kavşağı, Eminönü-Kabataş, Sultançiftliği raylı sistemleri ve Olimpiyat Stadyumu olduğunu söyledi.

Bunların neden olduğu sorunları gidermeye çalıştıklarını anlatan Topbaş, radikal projeler geliştireceklerini kaydetti.

Topbaş, İstanbul'da büyük meydan düzenlemeleri yapacaklarını, sanat galerileri ve kültür turizmini teşvik edecek yatırımlara yönelik proje çalışmaları yaptıklarını, tarihi camiler gibi anıt eserler ile sahil yolları ve kentin caddelerinin aydınlatılacağını bildirdi.

VİZYON PROJELERİ

Topbaş, kente vizyon projeleri gerektiğini belirterek, buna, Taksim-Yenikapı arasında çalışacak metronun geçişini sağlayacak köprüyü örnek gösterdi.

Bu köprünün projesini kendisinin çizdiğini belirten Topbaş, “Bu köprü gerçekleştiğinde görmek için insanlar gelecek. Köprünün teknolojisi ve statiğiyle ilgili görüştüğümüz firmalar 'dünyada böyle bir örnek yok' diyorlar. İstanbul'a çok şey katacak” dedi.

Topbaş, İstanbul için başka bir projeleri daha bulunduğunu, bunun uygulanabilmesi halinde bin yılın projesi olacağını söyledi.

HAYDARPAŞA LİMANI VE HAREM OTOGARI KALKACAK

Daha sonra işadamlarının sorularını yanıtlayan Topbaş, “İstanbul ne zaman yaşanabilir bir kent olacak” şeklindeki soruya, ”İstanbul'un sıkıntılarından arınmış, yaşanabilir bir kent haline gelmesi için 10 yıllık bir hedef koyduk” yanıtını verdi.

Topbaş, Haydarpaşa Limanı'nın kaldırılacağını ve orası için çok ciddi bir proje bulunduğunu, Harem Otogarı'nın da yılbaşına kadar kalkacağını bildirdi.

Kadir Topbaş'a, konuşmasının ardından İŞHAD Başkanı Rıza Nur Meral tarafından plaket verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topbas-istanbul-projelerine-10-yil_18730.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!