Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

AB ile Pazarlıkta Yabancıya...

'Toprağı Koru' Çağrısı

'Toprağı Koru' Çağrısı

Cumhuriyet Gazetesib>Anayasa Mahkemesi'nin yabancılara toprak satışını birçok kez iptal etmesine karşın AKP iktidarının, yüksek mahkemenin kararını delme çabaları 45 baro tarafından protesto edildi. Barolar adına açıklamayı okuyan İzmir Barosu Başkanı Nevzat Erdemir, ''Bir ulusun bağımsız bir devlet içinde varlığını sürdürebilmesi için üzerinde yaşadığı toprak parçasını koruması gerekir'' dedi.

İzmir Barosu'nun yanı sıra Adana, Aksaray, Amasya, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, Kahramanmaraş ve Karabük barolarının da aralarında olduğu 45 baro tarafından yapılan açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin 1985 ve 1986 yıllarında yabancılara toprak satışına olanak veren yasal düzenlemeleri iptal ettiği belirtilerek ''Buna karşın 19 Temmuz 2003 tarihinde 4919 sayılı yasanın 19. maddesi ile 644 sayılı Tapulama Yasası'nın 35. ve 36. maddeleriyle 442 sayılı Köy Yasası'nın 87. maddesi değiştirilmiştir. Bu şekilde siyasi iktidar yüksek mahkemenin kararını uygulanamaz hale getirmiş, yani fiilen ortadan kaldırmıştır'' denildi. Gelişmeler üzerine Anayasa Mahkemesi'nce 3. kez verilen iptal kararında Tapulama Yasası'nın 35. maddesinin, Anayasanın 2, 7 ve 16. maddelerine aykırı olduğu sonucuna varıldığı, buna karşın hükümetin geçen yılın son günlerinde yeni yasal düzenlemelere gittiği anımsatılarak şu görüşlere yer verildi:

''Bu durum güçler ayrılığı ilkesine ters düştüğü gibi anayasanın 2. ve 38. maddelerine de açıkça aykırıdır. Yasama organının, kendi varlığını tartışılır hale getirebilecek her türlü eylem ve hukuka aykırı tasarruftan kaçınması gerekir. Çünkü hiçbir makam veya merci, kaynağını anayasadan almayan bir devlet yetkisi kullanamaz. Yasama organı kendisine tanınan hak ve yetkileri kullanırken anayasanın koyduğu kural ve ilkelere uygun davranması gerekir. Yasama dokunulmazlığı zırhına bürünerek her istediklerini yapacaklarını sanan kişiler, er ya da geç yanıldıklarını anlayacaklardır. Gün gelir, dokunulmazlık zırhı kalkar, bağımsız yargı kararına karşın yurt topraklarını yabancılara satanlar hesabını yine yargı ve en büyük güç olan tarih önünde verirler. Bundan hiç kimsenin en küçük kuşkusu olmasın.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/topragi-koru-cagrisi_40468.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!