Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Trak’ ların Mekanı Enez Kazılıyor

İstanbul Üniversitesi (İÜ), Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sait Başaran, Edirne’nin Enez İlçesi’ndeki ka

NTV-MSNBC
‘Trak’ ların Mekanı Enez Kazılıyor

b>İstanbul Üniversitesi (İÜ), Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sait Başaran, Edirne’nin Enez İlçesi’ndeki kazı çalışmalarının bu yılki bölümünün başladığını söyledi.

Prof.Dr. Başaran, yaptığı açıklamada, Enez’de 1971 yılında başlanan ve 1978’den bu yana her yıl aralıksız sürdürülen kazı çalışmalarına, İÜ’den öğretim elemanları ve öğrencilerden oluşan 20 kişilik ekiple devam ettiklerini bildirdi.

Bu yıl hem kazı hem de restorasyon çalışması yürüttüklerini belirten Prof. Dr. Başaran, “Çalışmalarımızı Kaleiçi ve Çakıllık mevkiinde sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıllarda bulunan, geometrik desenli ve M.S. 3’üncü yüzyıla tarihlenen mozaiklerin, Roma villasına montajını yapacağız. Kaleiçi’ndeki Ayasofya Kilisesi’nde koruma amaçlı çalışma olacak. Duvardaki resimler ile mermerden taban döşemelerini sağlamlaştıracağız. 1965’teki deprem sonrası yıkılan kilisenin 3 sütununu yerine dikmeye çalışacağız. Çalışmalarımız uzun yıllar sürecek” diye kaydetti.


Prof.Dr. Başaran, çalışmalarına Edirne Valisi Fahri Yücel, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Üniversitesi’nin destek verdiğini de kaydetti.

TARİHÇE
Trakların iskan yeri olan Enez’in tarihi M.Ö. 3000’e kadar iniyor. Ainos adını taşıyan Enez’in adına, Homeros destanlarından itibaren rastlanıyor.
Antik yazarlara göre Aions, önce Aiolialılar daha sonra da Midilli ve Kymeliler tarafından koloni olarak kuruldu. M.Ö. 6. yüzyıl sonralarında da Pers hakimiyeti Enez’de kendini gösterdi. Helenistik çağda Enez’de, Mısır (Ptolemaioslar) hakimiyeti görüldü. M.Ö. 2. yüzyıl sonlarında da Romalılar tarafından bağımsızlınağa kavuşturuldu. Genç antik çağda ise Rodop bölgesinin başkenti oldu.
Ortaçağ’da Bizanslıların prenslik merkezi olan Enez, Cenovalı Gattelusi ve Deorea ailelerinin hakimiyetine girdi. 1456 yılında Fatih Sultan Mehmet’in kumandanlığında, Has Yunus Bey tarafından alındı.


http://www.yapi.com.tr/haberler/trak-larin-mekani-enez-kaziliyor_15047.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!