Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Trans Hazar Projesi İçin Türkmenistan Çıkarması

Önceki gün Türkmenistan'a giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Rusya'nın araya girmesiyle sıkıntıların oluştuğu Türkmenistan petrol ve doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması projesini yeniden gündeme almak için temaslara başladı.

Birgün Gazetesinceki gün Türkmenistan'a giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Rusya'nın araya girmesiyle sıkıntıların oluştuğu Türkmenistan petrol ve doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması projesini yeniden gündeme almak için temaslara başladı. Türkmenistan'ın, hem projeye hem de Türk şirketlerinin bu ülkede petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına yeşil ışık yaktığı ileri sürüldü.

NTV'nin haberine göre, Avrupa'nın ve Rusya'nın gözünü diktiği Orta Asya enerji kaynakları için Türkiye de yoğun bir diplomasi yürütüyor. Rusya Federasyonu'nun Türkmenistan ve Kazakistan'la yaptığı anlaşma sonrası harekete geçen Enerji Bakanlığı, BOTAŞ ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'ndan (TPAO) oluşan heyetle bu ülkelerde nabız yokluyor.

Enerji Bakanı Hilmi Güler, ilk ziyaretin gerçekleştiği Türkmenistan'da Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ile görüştü. Oldukça olumlu geçtiği belirtilen görüşmelerde 1996'dan bu yana ülkede bulunan ancak arama yapmasına izin verilmeyen Türkiye Petrolleri'ne yeşil ışık yakıldı. Hazar Denizi'nde de arama yapmak isteyen TPAO'nun önümüzdeki günlerde Türkmenistan'da yeni yatırımlara imza atması bekleniyor.

Türkmenistan'la kağıt üzerinde kalan Avrupa'ya gaz taşıyacak Trans Hazar Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin hayata geçirilmesi içinse anlaşma sağlandı. Türkmenistan yeni koşullar çerçevesinde yol haritası çizilerek, projenin yeniden müzakere edilmesini istedi. Bir ay içinde teknik heyetlerin bir araya gelmesi bekleniyor.

Kazakistan'a geçen Türk heyeti, günlük 8 bin varil petrol ürettiği bu ülkede de kapasiteyi artırmak istiyor. Deniz alanında yeni sahalar almak için bekleyen Türkiye'ye Kazakistan'dan olumlu yanıt geleceği tahmin ediliyor. Ayrıca Samsun-Ceyhan projesine de petrol vermesi planlanan Kazakistan'ın kesin cevabı alınmaya çalışılacak. Cevap olumsuz olursa, boğazların by-pass'ında Rusya'nın tezi rakipsiz kalacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/trans-hazar-projesi-icin-turkmenistan-cikarmasi_54704.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!