Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Troia’da Öncelik Sergiye

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde kazı çalışmaları yürüten yabancı kazı başkanları, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un davetiyle toplandı.

Evrensel Gazetesi
Troia’da Öncelik Sergiye

b>Troia Antik Kenti’ndeki kazılara geçen yıldan beri başkanlık eden Almanya’nın Tübingen Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ernst Pernicka, “Bundan sonraki dönemde kazılara ağırlık vermektense, kazı sonuçlarını değerlendirmeye, kazılardan çıkarılan buluntuların değerlendirilmesine” öncelik vereceklerini söyledi.

Antik kentte uzun yıllar boyunca kazı başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Manfred Osman Korffman geçen yıl hayatını kaybetmiş, onun yerine bu göreve Prof. Dr. Ernst Pernicka getirilmişti.

20 yılın ardından
Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde kazı çalışmaları yürüten yabancı kazı başkanları, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un davetiyle toplandı. Şüphesiz bu kazı başkanları içinde en dikkat çeken isim, Troia Antik Kenti’nin kazı başkanlığına getirilen Pernicka oldu. Manfred Osman Korfmann’ın ardından bölgede çalışma yapmanın kendisine büyük gurur verdiğini belirten Pernicka, Korfmann ile 20 yıllık tanışmışlıkları olduğunu ve onun çalışmalarını çok iyi bildiğini vurguladı.

Pernicka, “Yaklaşık 20 yıldır devam eden Troia kazılarında bundan sonraki dönemde kazılara ağırlık vermektense, daha çok kazı sonuçlarını değerlendirme, doktora çalışmalarını bitirip yayınlanmasına, ayrıca kazılardan çıkarılan buluntuların değerlendirilmesini sağlamaya yönelik çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

Yayınlar artacak
Çalışmalar hakkında sürekli yayın yapacaklarını anlatan Pernicka, “Troia hakkında yıllardır tartışma yaşanıyor. Bu tartışmalardan en önemlisi buranın bir ticaret merkezi olup olmadığı yönündeydi. Bu tartışmaları azaltmak için sürekli yayın yapmayı planlıyoruz” dedi.

Pernicka, Troia ören yerine kurulması planlanan Troia Müzesi ve yurtdışında bulunan Troia hazineleri hakkındaki görüşlerini ise şöyle açıkladı:

“Troia arkeoloji biliminin kader tepesidir. Troia ören yerinde yapılacak müze, bölgeyi gezmeye gelen binlerce turistin rahatça dolaşabileceği bir mekanı halini almalıdır. Bu müze konseptinde Troia eserlerinin sunulması ön planda olmalıdır. Müze oluşturmadaki diğer bir amaç ise eserlerin bir araya getirilmesidir. Yurtdışına kaçırılan Troia hazinelerinin bölgeye getirilmesi konusunda kesin bir şey söyleyemem, ama eserler çok iyi kopyalarla müzede yer alabilir. Bunun yanında geçici bir süre orijinal eserler sergilenebilir. Ancak eserlerin çıktığı yerde sergilenmesi herkesin gönlünde yatan bir şeydir.”

Bu yıl Troia’da aşağı kent savunma sistemini tespit etmeye yönelik kazılar yapacaklarını anlatan Pernicka, bunların, Korfmann’ın başlattığı çalışmalar olduğunu kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/troiada-oncelik-sergiye_46101.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!