Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TSE ve Türkiye Prefabrik Birliği İşbirliği Protokolü İmzaladı

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ve Türkiye Prefabrik Birliği arasında sanayi yapılarının ve yapı elemanlarının etkin denetimini sağlayacak işbirliği protokolü imzalandı. TSE Başkanı Büyükhelvacıgil imza töreninde yaptığı konuşmada, bu anlaşma ile yapı sektörünün gelişiminde çok önemli bir adım atılmış olduğunu söyledi.

yapi.com.tr / AA
1 TSE ve Türkiye Prefabrik Birliği İşbirliği Protokolü İmzaladı

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ve Türkiye Prefabrik Birliği arasında sanayi yapılarının ve yapı elemanlarının etkin denetimini sağlayacak işbirliği protokolü imzalandı. TSE Başkanı Büyükhelvacıgil imza töreninde yaptığı konuşmada, bu anlaşma ile yapı sektörünün gelişiminde çok önemli bir adım atılmış olduğunu söyledi. Sürekli gelişen inşaat sektörünün öne çıkan en önemli unsurlarının kalite, verimlilik, etkinlik, tasarım, çağdaş teknolojiyi kullanma, denetim ve güvenlik olduğuna dikkati çeken Büyükhelvacıgil, bu denli önemli ve sürekli gelişim halinde olan inşaat sektöründe standardizasyonun, günümüz koşullarında olmazsa olmaz ihtiyaçların başında geldiğini kaydetti.

Sanayi yapılarının yüzde 90'ının prefabrike betonarme inşaat yöntemi ile yapıldığına işaret eden Büyükhelvacıgil, ''İki kurum arasındaki bu işbirliği ile sanayi yapıları daha geniş kapsamlı denetlenerek, ülkemizin sanayi varlığı kalitesizliğe karşı güvence altına alınmış olacak.'' dedi. Büyükhelvacıgil, kalite konusunda gösterilen bu hassasiyetin öneminin son Bingöl depreminde bir kez daha kanıtlandığını belirterek, gerekli denetimlerden geçmiş ve belgelendirmeleri yapılmış firmalara ait yapıların depreme karşı dayanıklılık gösterdiğini söyledi.
    
2009'dan beri tüm prefabrike yapıların projelendirme, üretim ve montaj süreçleri konusunda yapılan çalışmaların neticesinin bu anlaşmayla alınacağını ifade eden Büyükhelvacıgil, geliştirilen denetim sistemi sayesinde, söz konusu süreçleri TSE ve Türkiye Prefabrik Birliğinin belirlenen işbölümüne göre denetleyeceği ve belgelendireceğini kaydetti. Büyükhelvacıgil, iki kurum arasında yapılan bu anlaşma ile yapı sektöründe mesleki ilerleme ve dayanışmayı sağlayarak, bu alandaki teknik ve ekonomik gelişmeleri ulusal çıkarlar doğrultusunda yönlendirebileceklerini ifade etti.

Büyükhelvacıgil, Türkiye'ye kalite kavramını kazandıran ve yaygınlaşmasını sağlayan ve Türkiye'de halkın kalite konusundaki referansı olan TSE'nin bundan sonra da yeni yönetim sistemlerinin oluşturulmasında rehber olmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.
    
''Böyle bir protokol inşaat sektöründe bir ilk''
    
Türkiye Prefabrik Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Küçükkayalar ise işbirliği çerçevesinde denetimin 2 aşamadan oluşacağını belirterek, bunları, ''proje, üretim ve montaj denetimi'' olarak sıraladı. Küçükkayalar, proje denetimini Türkiye Prefabrik Birliği, üretim ve montaj denetimini ise TSE'nin yapacağını söyledi. Büyükkayalar, böyle bir protokolün inşaat sektöründe bir ilk olduğunu ifade ederek, bunun diğer sektörlere örnek olması temennisinde bulundu.
    
Konuşmaların ardından işbirliği protokolü Büyükhelvacıgil ve Buğra Küçükkayalar tarafından imzalandı. Söz konusu protokol ile yüzde 90'ı prefabrike betonarme inşaat yöntemiyle yapılan sanayi yapıları daha etkin denetlenecek ve Türkiye sanayi varlığı kalitesizliğe karşı garanti altına alınmış olacak. 2009 yılında başlayan ve yaklaşık 1,5 yıl süren çalışmalar sonunda geliştirilen denetim sistemi kapsamında tüm prefabrike yapıların projelendirme, üretim ve montaj süreçleri belirlenen işbölümü çerçevesinde TSE ve Türkiye Prefabrik Birliği tarafından denetlenecek ve belgelendirilecek.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/tse-ve-turkiye-prefabrik-birligi-isbirligi-protokolu-imzaladi_84812.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Dear Director, We are OPRFID Technologies manufacturer from China. Our company provide RFID Card, RFID Label, NFC tag, Jcop card/Java card, RFID Label products and RFID technology products. Our products have passed ISO 9001:2000-certified management system. Price and quality leading the world. OPRFID Technology have customer support team include sale-service and tech-service, who can satisfy yours need. We hope make relationship long terms with you. Look forward to receiving your reply. Web: www.oprfid.com Thanks&Regards, Melo Ye YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!