Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tuğla Sektörü Yeniden Yapılanmayla Çıkış Arıyor

Tuğla Sektörü Yeniden Yapılanmayla Çıkış Arıyor

Zaman Gazetesi
Tuğla Sektörü Yeniden Yapılanmayla Çıkış Arıyor

b>Marmara depremiyle birlikte zirvedeki pazar payını gazbeton gibi yapı malzemelerine kaptıran tuğla, yeniden yapılanmayla çıkış arıyor. En sağlıklı yapı malzemesi olduğu söylenen tuğlanın bilinçli üretimle sektörde hakettiği payı elde edeceğini savunan Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği (TUKDER) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi ve Turgutlu Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Dr. Gökhan Görçiz, ülke genelinde bölgesel olarak yeniden yapılanmaya gittiklerini belirtti. “Öncelikle kendimizi geliştirmeliyiz.” diyen Görçiz, bir dönem marka olan Turgutlu tuğlasının da eğitim çalışmalarıyla pazardaki asıl kimliğine kavuşacağını söyledi.

TUKDER’in yurt genelinde başlattığı yeniden yapılanma, bir dönem tuğla sektörünün kalbi olan Manisa’nın Turgutlu ilçesinde de planlı eğitim semineri çalışmalarıyla başladı. Dernek tarafından yürütülen yeniden yapılanma çerçevesinde sektörde çalışan üst düzey personel, eğitim semineriyle bilinçli üretimin ilk adımını attı. Bir dönem 100’e yakın tuğla fabrikasının bulunduğu Turgutlu’da 45 işletme halihazırda üretim yaparken 32 dernek üyesi tuğla fabrikasından 18’inin personeli, seminer çalışmalarına katılmak için müracaat etti.

Tuğlanın, çeşitli sebeplerle Türkiye’de zirvedeki yerini gazbeton gibi yapı malzemelerine bıraktığını belirten TUKDER Genel Sekreteri Dr. Görçiz, “Öncelikle kendimizi geliştirmemiz, eğitimle kaliteyi arttırmamız gerekiyor. Bir dönem marka olan Turgutlu tuğlasının eski günlerine dönmesi için öncelikli olarak derneğimize makine mühendisi ve araç aldık, internet sitesi de hazırlık aşamasında. Masraflı bir çalışma ama bilinçli üretim için mühendisimiz inceleme çalışmaları yürütüyor. ISO 9001 ve 2000 kalite belgelerini almak için işletmelerin personellerini eğitim çalışmalarına aldık. Eğitim çalışmalarımız Makine Mühendisleri, Mimarlar ve İnşaatçılar odalarıyla devam edecek. Bu konuda üniversite desteği de sağlayacağız. Ayrıca Turgutlu’da bir araştırma laboratuvarı kurmayı hedefliyoruz.” dedi.

Derneğin teknik koordinatörü makine mühendisi Ufuk Yiğit ise, yeniden yapılanmayla birlikte Turgutlu tuğlasının marka olduğu sektörde hakettiği yerini alacağını belirtti. Yiğit, “Tuğlanın alternatif ürünler arasında üstün olduğunu tekrar anlatmamız gerekecek. Bu çerçevede bilinçli üretim için işletme personelimizi eğitim çalışmalarına aldık. Bir yıl devam edecek seminer çalışmalarımız haftada iki gün aralıksız olacak. Hedef belli bir üretim kalitesi yakalamak ve yeni oluşumla seçkin üreticiler ortaya çıkarmaktır. Eğitim faaliyetlerimiz işçilere kadar devam edecek.” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tugla-sektoru-yeniden-yapilanmayla-cikis-ariyor_42039.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!