Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tüketici Güneşi Zaptetmiş

Teşvik ve araştırma olmasa da Türk tüketiciler, güneş enerjisini keşfetmiş. Isısal güneş enerjisi üretimi açısından Türkiye'nin dünyada dördünc

Radikal
Tüketici Güneşi Zaptetmiş

b>Teşvik ve araştırma olmasa da Türk tüketiciler, güneş enerjisini keşfetmiş. Isısal güneş enerjisi üretimi açısından Türkiye'nin dünyada dördüncü, Avrupa'da ise birinci sırada olduğu belirlendi.

Türkiye ısısal güneş enerjisi üretimi açısından dünyada dördüncü, Avrupa'da ise birinci sırada yer aldı. Fransa'da yenilenebilir enerji konusuyla ilgili olarak üç ayda bir yayımlanan 'Plein Soleil' adlı derginin ocak sayısında, Avrupa Termik Güneş Birliği'nin (ESTIF) 2001 yılı verilerine dayandırılarak hazırlanan haberde, Türkiye'nin ısısal güneş enerjisi bakımından, Çin, ABD ve Japonya'dan sonra dördüncü sırada yer aldığı belirtildi.
ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi ve Güneş Enerjisi Planlama ve Tasarım Birimi Başkanı Doç. Dr. Çetin Göksu durumu şöyle değerlendirdi:

"Türkiye'de ısısal güneş enerjisi üretimi hiçbir araştırma ve teşvik olmadan gerçekleşti. Avrupa güneş uzmanları ve hükümetlerin uzun yıllardır yaptıkları çalışmalara ve teşviklere rağmen, Türkiye bu ülkeleri solladı. 16 Şubat'ta Kyoto Protokolü'nün yürürlüğe girmesiyle birlikte bütün gözler güneş enerjisi üretimine çevrildi. Fransa ve İspanya'da güneş enerjisi üretimini artırmak için çeşitli kampanyalar düzenleniyor. Türkiye ısısal güneş enerjisi üretimi dışında, güneş pilleri, güneş mimarisi ve güneş enerjili toplu konut gibi alanlarda da Avrupa ve dünya devlerini geçecek potansiyele sahip. Türkiye'de güneş enerjisi üretimi için altyapının hazırlanmasında hükümetin destek vermesi gerekir."

Öte yandan Fransız Plein Soleil dergisinde yer alan habere göre ısısal güneş enerjisi üretimi açısından lider Çin oldu. Çin yılda 22 bin 400 megavatsaat (MWs), ABD 17 bin 500 MWs, Japonya 8 bin 450 MWs ısısal güneş enerjisi üretirken, Türkiye'nin üretimi 5 bin 690 MWs oldu. Uzmanlar, bu miktarın 350 bin ton petrolden elde edilecek ısı enerjisine eşit olduğunu söyledi. Türkiye bu üretimiyle yıllık ısısal enerji üretimi bakımından Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı. Almanya yılda 3 bin 085 MWs, İsrail 2 bin 744 MWs, Yunanistan 2 bin 093 MWs, Avusturya 1644 MWs ısısal güneş enerji üretiyor.

Fransa yıllık ısısal güneş enerjisi üretiminde 425 MWs ile 10'ncu, 324 MWs ile İspanya 14'üncü sırada yer aldı. İtalya 271 MWs ile 17'nci, İrlanda 2 megavat ile 26'ncı oldu. İsviçre yıllık 331 MWs, Hollanda 255, İngiltere 178, Portekiz 172, İsveç 163, Danimarka 104, Belçika 34, Finlandiya 8, Norveç de 5 MWs ısısal güneş enerjisi üretti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/tuketici-gunesi-zaptetmis_23097.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!