Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TÜLOMSAŞ'ın Projeye Katılması Engellendi mi?

Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ) Genel Müdürü Zeki Daloğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin yapımına başladığı Hafif Raylı Tramv

Dünyab>Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ) Genel Müdürü Zeki Daloğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin yapımına başladığı Hafif Raylı Tramvay Sistemi projesinde, TÜLOMSAŞ'ın çeşitli engellerle devre dışı bırakıldığını iddia etti.
Zeki Daloğlu, düzenlediği basın toplantısında Büyükşehir Belediyesi'nin ihaleden sonra da büyük hatalar yaptığını öne sürdü. ESTRAM projesinin 120 milyon dolara yapılacağını belirten Daloğlu, "Çok büyük bir proje olan bu çalışma içine maalesef TÜLOMSAŞ kabul edilmedi. Büyükşehir Belediyesi ihaleye katılmak için '50 milyon dolarlık yıllık ciro' ve 'böyle bir projeyi bitirmiş olmak' gibi ağır şartlar koyarak, bizi devre dışı bıraktı. İhaleyi de Kanada firması olan Bombardier aldı. Oysa biz sistemde kullanılacak araçları yerli olarak üretmeyi teklif etmiştik. Bu, milletin parasını yurt dışına savurmaktır" dedi.

İhale dökümanlarında 1453 mm olarak belirtelen 'ray açıklığının' daha sonra 1000 mm'ye indirilmesine de bir anlam veremediklerini ifade eden Daloğlu, "Dünyanın bir çok ülkesinde de olduğu gibi Türkiye'de kullanılan ray açıklığı 1453 mm'dir. ESTRAM'daki ray açıklığı ise standart dışıdır. Böyle bir şey ESTRAM ile TÜLOMSAŞ arasında olabilecek bir bağlantıyı tamamen engellemiştir. Yeni yatırım yapmadan sistemin hertürlü bakım ve onarımı TÜLOMSAŞ'ta yapılabilirdi ancak şimdi tüm bunlar için 15-20 milyon dolarlık ek yatırımlar gerekecek. Bu da döviz ziyanına neden olacaktır" diye konuştu.

İhalenin yabancı bir firmaya verilmesini de eleştiren Daloğlu, bu sistemin TüLOMSAş'ta yapılması halinde Eskişehir ve ülke için kazanımlar elde edileceğini belirterek şöyle dedi:

"ESTRAM'da kullanılacak araçlar TÜLOMSAŞ'ta rahatlıkla daha ucuza üretilebilirdi. Böylelikle yeni iş imkanları yaratılır ve bölgede yan sanayi gelişirdi. ESTRAM araçları yerli katkı ile şirketimizde üretilseydi ülkemiz ekonomisine de büyük katkı sağlanır, dövizimiz yurt içinde kalırdı. Yerli teknolojinin daha hızlı gelişmesi sağlanırdı. ESTRAM'da kullanılacak araçların komple olarak yurt dışından ithal edilecek olması ülkemiz için her yönden bir kayıptır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tulomsasin-projeye-katilmasi-engellendi-mi_2402.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!