Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Yine ‘Devlet’ Çatladı

Tunceli'de 6.5 Şiddetinde Deprem..

Tunceli Pülümür'de sabah saat 07.26'da 6.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bölgeden gelen ilk bilgilere göre Tunceli'ye yaklaşık 70 kilo

Hürriyet
Tunceli'de 6.5 Şiddetinde Deprem..

b>Tunceli Pülümür'de sabah saat 07.26'da 6.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bölgeden gelen ilk bilgilere göre Tunceli'ye yaklaşık 70 kilometre uzaklıktaki ilçede enkaz altında kalan bir kişi hayatını kaybetti. Dereköy ve Sağlamtaş köylerinde enkaz altında kalanları kurtarma çalışmalarına başlandı. Depremin ardından büyüklükleri 3.0 ile 3.5 arasında değişen artçı sarsıntılar meydana geldi. Deprem, Erzurum, Erzincan, Elazığ ve Sivas'da da hissedildi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, merkez üssü Tunceli Pülümür olan depremin aletsel büyüklüğü 6.5 olarak ölçüldü. Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi'nin yaptığı ölçüme göre ise depremin aletsel büyüklüğü 5.8.
Deprem, Karadeniz Bölgesi'nin bazı bölümleri, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Sivas ve civarında hissedilirken bu merkezlerde bir hasar meydana gelmediği öğrenildi.
ENKAZ ALTINDA KALAN BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Tunceli Valisi Mustafa Erkal, sarsıntıda bazı binalarda çatlamalar meydana geldiğini bildirdi. Erkel, Pülümür ve çevre köylerde tarama yapıldığını ve Sağlamtaş ile Dereköy'de enkaz altında kalanlar olduğunu kaydetti.
Pülümür Kaymakamı Ali Ada, sarsıntının ilçe merkezinde paniğe yolaçtığını, vatandaşların evlerinden dışarı fırladığını, Dereköy'de enkaz altında kalan bir kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.
Hükümet binasında ağır hasar olduğunu kaydeden Ada, Tunceli- Erzincan arasındaki Başkalecik, Salkımözü, Kırkmeşe, Dereköy ve Senek köylerinden ağır hasar ihbarları aldıklarını bildirdi. İlçedeki Yatılı İlköğretim Okulu'nda da hasar olduğunu anlatan Ada, öğrencilerin köylerine ve evlerine gönderildiğini söyledi. Kaymakam Ada, İlçe Jandarma Komutanlığı'nda tarama tespit çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

ULAŞILAMAYAN ÇOK AZ KÖY VAR

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, deprem bölgesine Diyarbakır ve Erzurum'dan sivil savunma ve kurtarma ekiplerinin de sevk edildiğini kaydeden Aksu, şöyle konuştu:
''Pülümür'ün 45 köyü var. Hava şartları ve arazinin sarp oluşu bu köylere ulaşımı engellemekte. Şu ana kadar ulaşamadığımız çok az köy var. Aldığım bilgiye göre bu sayı 4 veya 5. Sadece bir köyde bir vatandaşın göçük altında kalmış olabileceği bilgisi bana ulaştı.''

ERZİNCAN'DA PENCEREDEN ATLAYAN ÜÇ KİŞİ YARALANDI

İlk belirlemelere göre, panik nedeniyle pencereden atlayan 3 kişi yaralandı. Erken saatlerde meydana gelen depremle uykudan uyanan vatandaşlar, evlerinden dışarı çıktı. Yaşanan panik nedeniyle pencereden atlayan ve henüz isimleri tespit edilemeyen 3 kişi yaralandı. Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan bu kişilerinsağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

ÇADIR, BATTANİYE VE KATALİTİK SOBA GÖNDERİLDİ

Kızılay, Tunceli'nin Pülümür ilçesinde meydana gelen deprem nedeniyle bölgeye, çadır, battaniye ve katalitik soba gönderdi.
Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen, depremin hemen ardından Kızılay Afet Operasyon Merkezi (AFOM) Kriz Masası'nın toplandığını ve bölgeden bilgilerin alındığını belirtti.
Gönen, bu bilgiler ışığında bölgeye, 10 adet 30-40 kişilik çok amaçlı büyük çadır, Kızılay Erzincan ve Elazığ şubeleri depolarından 100 katalitik soba, 100 aile tipi çadır, 2000 battaniye ve gıda maddelerinin gönderildiğini bildirdi.
Elazığ ve Erzurum şubelerinden alınan bilgiler ışığında tüm ihtiyaçların karşılanmaya çalışıldığını söyleyen Gönen, ayrıca, Erzincan Kızılay Şubesi'nden 1 sağlık ekibi ile haberleşmeyi sağlamak amacıyla 1 uydu telefonun da bölgeye yollandığını kaydetti.

İLÇEDE, 1967 YILINDA 97 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan Gelişli, Kuzey Anadolu Fayı'nın doğu ucunda yer alan Pülümür'de 1967 yılında meydana gelen ''5.9 büyüklüğündeki'' depremde 97 kişini öldüğünü, bin 282 binanın yıkıldığını veya ağır hasar gördüğünü hatırlatarak, ''1992 Erzincan depreminden sonra da o bölgede 5.2 ve 5.8 şiddetinde depremler meydana gelmişti'' dedi.

"KIRILMA HENÜZ TAMAMLANMADI, ARTÇILAR BEKLENİYOR"

Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki, Tunceli'nin Pülümür İlçesi'nde meydana gelen depremin, Doğu Anadolu Fayı'nda son iki aydır sismik olarak yaşanan aktif sürecin bir sonucu olduğunu ve artçılarının beklendiğini belirtti.
Melih Baki, Tunceli'nin Doğu Anadolu Fayı'nda bulunduğunu ve Doğu Akdeniz'deki kırık zonların sürekli bir hareketlilik halinde olduğunu kaydederek, ayrıca Hatay'ın Kırıkhan İlçesi'nde de bugün saat 01.26'daaletsel büyüklüğü 3.8 olan ve 8.5 kilometre derinlikte bir deprem meydana geldiğini bildirdi.

Baki, bölgede önemli mikro ve makro düzeyde deprem gelişmelerinin iki aydır sürdüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:
''Bölge uzun dönemden bu yana büyük deprem üretmiyordu. Sismik olarak aktif bir süreç geçiriyor. Tunceli'deki depremin ardından 3.5 şiddetinde sarsıntı da meydana geldi. Şu anda sarsıntılar devam ediyor. Artçılar bekleniyor. Kırılma henüz tamamlanmadı. Herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Kırılmanın tamamlanması için 5.4 civarında artçının gerçekleşmesi gerekiyor. Bölgenin riskli olduğu biliniyor. Deprem konusunda duyarlı bir bölge olduğu çalışmalarla ortaya çıkarıldı. Herkesin duyarlı olmasında yarar var.'

UZMANLAR 8 OCAK'TA UYARMIŞTI
Tunceli'deki depremin Kuzey Anadolu fayı ile Doğu Anadolu fayının kesiştiği noktada meydana geldiğini belirten Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl, depremin Kuzey Anadolu fayı üzerinde olduğunu ve Doğu Anadolu fayının da aktif bulunduğunu söyledi.
Bingöl, Kuzey Anadolu fayı üzerinde Marmara depreminden sonra bilimsel çalışmaların yoğunlaştığını ifade ederek, ''Bu bölgede, Doğu'da büyük bir bilimsel çalışma yapılmıyor. Bu deprem de gösteriyorki Doğu Anadolu fayı aktiftir. Depremlerin mevsimle bir ilgisi yok, ancak bu bölgedeki depremler devam edecektir. Bunu biliyoruz ama zamanı konusunda bir şey söylemem mümkün değil'' dedi.

Rektör Bingöl, 8 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Doğu Anadolu fayının aktif, ancak Kuzey Anadolu'dakine göre hareket kabiliyeti daha az bir fay olduğunu belirterek, ''Bu fay üzerinde mutlaka bir deprem olacaktır'' demişti.
Bingöl, Kuzey Anadolu fayı kadar önemli ikinci fayın da Doğu Anadolu fay hattı olduğunu belirterek, şunları söylemişti:

''Bu da aktif bir fay ve yaşı Kuzey Anadolu fayıyla aynı. Ancak hareket kabiliyeti Kuzey Anadolu fay hattına göre daha az. Bu fay üzerinde meydana gelmiş çeşitli depremler var. Olası bir 6 şiddetindeki depremi yapılarınız sağlamsa atlatabilirsiniz.Bu fay üzerinde mutlaka bir deprem olacak. Ama büyüklüğü konusunda 'şu şiddette olacak' demek zor olsa bile bu fay üzerinde deprem mutlaka olacaktır.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuncelide-6-5-siddetinde-deprem-_3145.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!