Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tüp Geçit İçin 650 Milyon Euro Daha

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Tüp Geçit Projesi‘nin ikinci kısmı için Avrupa Yatırım Bankası’yla 650 milyon euroluk kredi anlaşması imzalandığını açık

NTV-MSNBCb>Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Tüp Geçit Projesi‘nin ikinci kısmı için Avrupa Yatırım Bankası’yla 650 milyon euroluk kredi anlaşması imzalandığını açıkladı. Ankara - NTV-MSNBC VE AJANSLAR

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Tüp Geçit Projesi’nin ikinci kısmı için Avrupa Yatırım Bankası’yla 650 milyon euroluk kredi anlaşması imzalandığını açıkladı. Yıldırım, düzenlediği basın toplantısında, Tüp Geçit Projesi’nin ikinci kısmı olan Kazlıçeşme’den Halkalı’ya 77 kilometrelik yeni bir hat yapımı projesi için kredi anlaşmasının imzalandığını söyledi.

Binali Yıldırım, Ankara-İstanbul ekspres demiryolunun 2. Etabı olan Eskişehir-Arifiye hattı için ihaleye çıkılacağını bildirdi. Yıldırım ihalenin tahmini bedelinin 1.3 katrilyon lira olduğunu açıkladı. Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile PTT arasında bir protokol imzalanarak, 60-70 bin üniversitesi öğrencisinin burslarının PTT kanalıyla dağıtımının yapılmasının kararlaştırıldığını belirtti.

YENİ TERSANE YAPIMI GÜNDEMDE
Bakan Yıldırım, Hazine arazilerinin tersane yatırımlarına tahsis edilmesi uygulaması hakkında da bilgi verdi. Bu kapsamda, Samsun Gemi Sanayi Bölgesi’ndeki bin dönümlük arazi için özel sektöre çağrıda bulunan Yıldırım, Zonguldak Kilimli ile Trabzon-Yeniay Çamburnu Tersane yerlerine ilişkin de bilgi verdi.

Yıldırım, Türkiye gemi inşa sektörünün istenilen düzeyde olmadığını belirtirken, bunun sektördeki Japonya, Kore ve Çin hakimiyeti ile ülkedeki tersane alanları ve kapasitesinin darlığından kaynaklandığını söyledi.

Türkiye’nin geçen yıl 109.5 DWT olan yeni gemi inşa siparişlerinin bu yıl 164.8’e, 2002 yılında 136 bin 945 olan toplam gemi inşası tonajının 2003’te yüzde 46’lık artışla 255 bin 502 DWT’ye yükseldiğini bildiren Yıldırım, buna karşın Türkiye’nin dünya piyasasından sadece yüzde 0.8’lik bir pay alabildiğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tup-gecit-icin-650-milyon-euro-daha_18206.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!