Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tüpraş ‘Toptan’ Satılıyor

PETKİM'deki blok satış oranını yüzde 88.86'ya çıkaran hükümet, Tüpraş'daki kamu hisselerinin de tamamını özelleştiriyor. Tüpraş'daki yüzde 65.76 or

Hürriyetb>PETKİM'deki blok satış oranını yüzde 88.86'ya çıkaran hükümet, Tüpraş'daki kamu hisselerinin de tamamını özelleştiriyor. Tüpraş'daki yüzde 65.76 oranındaki kamu hissesi için 7 Haziran'da ihaleye çıkılıyor.

Hükümet, Petkim'den sonra Tüpraş'daki kamu hisselerinin de tamamını satma kararı verdi. Özelleştirme İdaresi (ÖİB) Başkan Vekili Metin Kilci, Tüpraş'daki yüzde 65.76 oranındaki ÖİB hissesinin tamamının blok satış yöntemiyle özelleştirmesi için 7 Haziran'da ihaleye çıkılacağını ve son teklif verme tarihinin de 18 Eylül olarak belirlendiğini açıkladı.

Metin Kilci, özelleştirmede ilk beş aylık uygulama sonucunda 210 milyon dolar gelir beklendiğini, şimdiye kadar idarenin kasasına 12 milyon dolar girdiğini bildirdi. Kilci, düzenlediği basın toplantısında beş aylık sonuçları ve önümüzdeki ayların gündemini açıkladı. Telekom'da Temmuz ayı içerisinde bir yol haritası oluşturarak sunabilmeyi ümit ettiklerini belirten Kilci'nin verdiği bilgiler özetle şöyle:

PETKİM'DE NİHAİ PAZARLIK

Petkim'deki yüzde 88.86 oranındaki idare hissesinin satışı için revize tekliflerin alındı. Nihai pazarlık görüşmeleri 6 Haziran günü açık artırma suretiyle sonuçlandırılacak.

Tekel'in Sigara Sanayi Müessesesi ve Alkollü İçkiler Sanayi Müessesesi'nin blok satış yöntemiyle özelleştirilmesi amacıyla 7 Haziran'da ihaleye çıkılacak. Tekel ve Tüpraş'ın ihale süreci paralel gidecek.

TÜRK TELEKOM

Mayıs 2001'de yürürlüğe giren son yasal değişiklik ile bir adet imtiyazlı hisse hariç Türk Telekom'un yüzde 100'ünün satışına imkan tanınmıştı. Bu bağlamda Türk Telekom'un tamamının özelleştirilmesine yönelik olarak şirket değerinin yeniden tespiti işlemleri sürüyor. Diğer taraftan da satış stratejisinin tespitine ilişkin çalışmalara devam ediliyor. Nisan ayında Bakanlar Kurulunca alınan bir prensip kararıyla Türk Telekom özelleştirmesinde, halka arz ve minimum yüzde 51'lik blok satış hazırlıklarının eş zamanlı yürütülmesi benimsendi. Temmuz ayı içinde Telekom'da bir yol haritasını sunabilmeyi ümit ediyoruz.

Halk Bankası'nın özelleştirme programına alınması için Banka tarafından yapılacak hazırlık işlemlerinin tamamlanması bekleniyor. Milli Piyango, İMKB ve İstanbul Altın Borsası'nın özelleştirilmesine ilişkin çalışmalar sürüyor.

Elektrik Dağıtım ve Üretim Tesislerinin özelleştirme kapsamına alınması yönünde karar alındı. Yıl sonu itibariyle özelleştirilmesi söz konusu olan birimlerin ihale ilanlarına çıkılması bekleniyor.

Otoyolların programa alınmasına ilişkin karar taslağı ÖYK gündemine sunuldu. Boğaz köprülerinin özelleştirilmesine ilişkin yeni alternatifler üzerinde çalışmalar sürdüğünden, bunlarla ilgili süreç ertelendi.

Trabzon ve Dikili Limanı bu ay yeniden ihaleye çıkacak. Trabzon Limanı, Trabzonspor'un ihaleye katılamayıp, ihale ikinci olan Trabzonlu firmaya da verilemeyince iptal edilmişti.

Şeker Fabrikaları için hazırlık süresi 30 Haziran 2003 tarihine kadar uzatıldı. Ayrıca, Çay-Kur, Devlet Malzeme Ofisi, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, PTT ve Devlet Demir Yollarının bazı limanlarının özelleştirilmesine yönelik ön çalışmalar başlatıldı.

Özelleştirme kendi binasını da satıyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), mülkiyetindeki yönetim binası ile bir arsasını satışa çıkardı. ÖİB'den yapılan açıklamada, İdare tarafından kullanılan Çankaya semtindeki yönetim binası ile Özelleştirme İdaresi mülkiyetinde olan Atatürk Bulvarı üstündeki 4.760 metrekarelik arsanın satışa çıkarıldığı bildirildi. Açıklamada, yönetim binasının satışına ilişkin ihalenin 27 Haziran'da, arsa satışı için düzenlenen ihalenin ise 26 Haziran'da yapılacağı ifade edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tupras-toptan-satiliyor_4616.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!