Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türban İstemeyen Üniversiteye Savaş İlanı

Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman, Süleyman Demirel Üniversitesi’ne bina ruhsatlarını sordu. Rektör Baydar’ın türbanlıları kampüse Anayasa gereği almadığını söylediğini hatırlatan AKP’li Balaman, “Ruhsat istememiz de Anayasal hak değil mi?” dedi.

Radikal Gazetesi
Türban İstemeyen Üniversiteye Savaş İlanı

AKP’li Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) binalarının ruhsatlarının olup olmadığını sordu. Balaman’ın uygulamaya getirdiği açıklama ilginçti:?SDÜ Rektörü Prof. Dr. Baydar, türbanlı öğrencileri üniversiteye almamakla ‘Anayasa’nın gereklerini yerine getirdiğini’ söylemişti. Bizim üniversiteden ruhsat istememiz de Anayasal hak değil midir.”

AKP’li Hasan Balaman’ın talimatıyla İmar Müdürlüğü, SDÜ’ye 1 Ağustos 2008 tarihli resmi yazı gönderdi. Yazıda, ‘Arşivimizde üniversitenizle ilgili hiçbir bilgi ve belge bulanamamıştır. Arşiv çalışmaları nedeniyle gerekli bilgi ve belgelerin gönderilmesini rica ederiz’ denildi. Balaman, yazıdan sonra yerel tele-vizyondaki bir programda ruhsat sorgulamasının nedenini anlattı.

Canlı yayında, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar’ın türbanlı öğrencileri üniversiteye almayarak Anayasa’nın gereklerini yerine getirdiğini söylediğini hatırlatan Hasan Balaman, “Bizim üniversiteden ruhsat istememiz de Anayasal hak değil midir?” dedi.

Ankara’da aklına esti
Bir Ankara ziyaretinde Melih Gökçek’n billbordlara üniversitede kaçak yapılar olduğunu yazdığını gördüğünü, kendisinin aklına da oradan geldiğini kaydeden Başkan Balaman şöyle devam etti: “SDÜ bizim üniversitemizdir. Niye kaçak yapıları olsun? Bizim dönemimizde ruhsatları olsun istiyoruz. Sayın Rektör kanunlara saygılıdır. Ben inanıyorum, kanunları harfiyen uygulayan bir rektördür. Üniversite kapılarında bazı öğrencilerimiz giremezken kanunları uygulamışlardır. Kanun her yerde geçerlidir. Yani imar yasası gelince kanun olmuyor da, YÖK Yasası gelince kanun mu oluyor? Herkes kanunları uygulayacak. Ve ben kendi dönemimde bizim üniversitemize ruhsat vermekten onur duyarım.”

SDÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Erol Keskin, SDÜ’nün şahısların üniversitesi olmadığını belirterek, “Bu üniversite Isparta’nın üniversitesidir. Isparta halkı da üniversitesine sahip çıkar” dedi. Balaman’ın üniversite kampusu içerisindeki binalarla ilgili yapı ruhsatı istemesini değerlendiren Prof. Dr. Erol Keskin, bir sorunun olmadığını söyledi. Ancak üniversite binaların çoğunun ruhsatı olmadığı öne sürülüyor.

AKP’li Belediye Başkanı Hasan Balaman, Ocak 2008’de türbanlı bir kadının belediye başkanı veya daire başkanı da olabilmesi gerektiğini söylemişti. Ayrıca Zaman Gazetesi Isparta Temsilcisi Arif Bayram Taş ile muhabir Mustafa Altıntaş’ı iki adamıyla birlikte makamında döven Balaman, bir yıl dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı. Balaman, bir imam hatiplinin hırsız veya uğursuz olduğunun görülmediğini, aralarından terörist de çıkmadığını öne sürdüğü konuşması nedeniyle AKP’nin kapatılması davasıı iddianamede siyasi yasağı istenen kişiler arasındaydı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turban-istemeyen-universiteye-savas-ilani_63288.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!