Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Turistler Antalya’dan İstanbul’a Yöneldi

İstanbul, giderek Antalya’ya rakip oluyor. Yakında İstanbul’a gelen turist sayısı Antalya’nınkini geçecek. Buna göre İstanbul’un hazırlıklı olması gerekiyor. Hazırlık demek önce otel demek. Sonra da şehirdeki altyapıyı yabancı turistin ihtiyaçlarını karşılayacak çizgiye çıkarmak demek.

Milliyet Gazetesiİstanbul, giderek Antalya’ya rakip oluyor. Yakında İstanbul’a gelen turist sayısı Antalya’nınkini geçecek. Buna göre İstanbul’un hazırlıklı olması gerekiyor. Hazırlık demek önce otel demek. Sonra da şehirdeki altyapıyı yabancı turistin ihtiyaçlarını karşılayacak çizgiye çıkarmak demek.
2007 yılında Antalya yöresine gelen turist sayısı 7.1 milyon iken, İstanbul’a gelen turist sayısı 6 milyona ulaştı.
Önemli olan, son iki yıldaki değişim. Son iki yılda (2005-2007 yılları arasında) Türkiye’ye gelen turist sayısındaki artış yüzde 10.2 iken, Antalya’ya gelen turist sayısı sadece yüzde 5.6 oranında arttı.
Buna karşılık, İstanbul’a gelen turist sayısındaki artış yüzde 33.5 oranını buldu.
Kuşadası’na gelen günübirlik gemi turistlerindeki artış bir yana İstanbul’a gelen turist sayısında bir patlama var.
Bu arada olumsuz bir gelişme, Muğla’ya (Bodrum-Dalaman yöresi için) gelen turist sayısının azalması. Bunda en büyük etken Bodrum’un altyapı sorunu. Bodrum’da her yıl daha çok daha lüks otel yapılmasına karşın, sokakların, yolların perişanlığı, çevre sorunları yabancı turisti kaçırmaya başladı. 

İstanbul’a varlıklı turist geliyor

Bu rakamları değerlendirirken Antalya’ya gelen turist ile İstanbul’a gelen turist arasındaki farkı dikkate almak gerekir. Antalya’ya gelenler haftalık, deniz ve güneş turistidir. İstanbul’a gelenlerin bir kısmı kısa ziyaret için gelen işadamlarıdır. İstanbul için önemli olan, kongre turizmi, kültür turizmi için gelenler ile kuruz (gemi) seyahati için gelenlerden şehirde kalanlardır. Bunlar harcama potansiyeli yüksek turistlerdir.
İstanbul’a gelen turist sayısındaki artış nedeniyle İstanbul otellerinde yer bulunamaz oldu. Oteller devamlı fiyat artırıyor. İstanbul otel yatırımcıları için cazibe kazandı. Fakat İstanbul’da otel yapacak arsa yok. TUROB’un verdiği bilgilere göre İstanbul’da halen 21 bin yataklı 66 otelin yapımı devam ediyor. Bunların 32’si beş yıldızlı otel. Beş yıldızlı bu otellerde 6.600 oda 14.300 yatak var.
Önümüzdeki günlerde Beşiktaş’taki Atik Paşa Yalısı, “Four Seasons Boğaziçi Oteli” olarak hizmete girecek. Boğaz’a 190 metre cephesi olan otel 166 odada 390 yatak kapasitesine sahip, beş yıldızlı delüks bir otel oldu. 506 araçlık kapalı otoparkı, 2 adet balo salonu, toplantı salonları, SPA, havuz, lokanta ve barlarıyla üst gelir grubundaki yabancı turistlere hizmet verecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turistler-antalyadan-istanbula-yoneldi_61370.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!