Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türk Firmaları Hindistan'da 1 Milyar Dolarlık İş Bağlantısı Yaptı

Hindistan'daki programı çerçevesinde gazetecilerle sohbet toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türk iş adamlarının Hindistan-Türkiye İş Forumu çerçevesinde 75 Hintli firma temsilcisiyle 250'ye yakın iş görüşmesi gerçekleştirdiğini bildirdi. Görüşmeler neticesinde Türk işadamları, 1 milyar dolarlık iş bağlantısı yaptı.

yapi.com.tr / AA
Türk Firmaları Hindistan'da 1 Milyar Dolarlık İş Bağlantısı Yaptı

Hindistan'daki programı çerçevesinde gazetecilerle sohbet toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türk iş adamlarının Hindistan-Türkiye İş Forumu çerçevesinde 75 Hintli firma temsilcisiyle 250'ye yakın iş görüşmesi gerçekleştirdiğini bildirdi. Görüşmeler neticesinde Türk işadamlarının 1 milyar dolarlık iş bağlantısı yaptığını, bunun önemli bir rakam olduğunu belirten Çağlayan, ''Söğütsen Seramik, müteahhitlik sektöründen iki firma STFA ve Alsim Alarko, ağaç mamullerinden de bir firma, toplam 1 milyar dolarlık bir bağlantı yaptıklarını ifade etmişler'' dedi. 

''Buraya 'bir Hindistan'a gidelim' diye gelmedik'' diyen Çağlayan, Hindistan'ın, özellikle Körfez ülkelerinde, Kuzey Afrika'da yaşanan sıkıntılardan sonra en öncelikli ülke haline geldiğini söyledi. Türk ihracatçısında büyük ülke fobisi olduğunu ifade eden Çağlayan, ''Dünyanın her yerine 114 milyar dolarlık ihracat yapıyoruz; ama dünyanın en büyük ithalatçısı olan ülkelerle ticarette çekingen, korkak davranıyoruz veya çeşitli psikolojik garip davranışlar içinde hareket ediyoruz'' dedi.

Hindistan pazarı
   

Bakan Çağlayan, Hindistan pazarına ilgilerinin en başındaki sebebin bu ülkenin nüfusun büyüklüğü olduğunu belirterek, Hindistan'da ekonomide yüzde 1'lik büyümenin gelişmişlik seviyesini artırdığı için bu pazara büyük önem verdiklerini kaydetti. Müteahhitlk açısından da Hindistan'ın son derece önemli olduğuna dikkati çeken Çağlayan, ''İnşaat konusunda 500 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını açıklamışlar. Yüzlerce, binlerce kilometre demiryolu ve karayolu yapılacak. Burada iş yapan Türk firmalarını sayısının artmasını istiyoruz. Ama ben müteahhitlerimizi anlamakta zorlanıyorum. 500 milyar dolarlık işin olduğu bir pazara gelmiyor.'' dedi.
   
Tamamlayıcılık, hedef çalışma endeksleri 

Birtakım sektör analizleri yaparak sektörel ikili yoğunlaşma endeksi altında önemli çalışmalarla sektörleri tanıdıklarını belirten Çağlayan, Türkiye'nin Hindistan'a ihracatında ''madencilik ve rafinaj, kimya, kağıt, karton ve odun hamuru, demir dışı metaller, makine ve cihaz'' sektörlerinin yoğunlaşma olan sektörler olarak tespit edildiğini söyledi. 'Tamamlayıcılık endeksi'nde ithalat ve ihracatın benzerliğine baktıklarını ifade eden Çağlayan, şu an Türkiye'nin ihracatı, Hindistan'ın ithalatı tamamlayıcılık endeksinin 44'e geldiğini, bunun son derece önemli olduğunu, mal desenleri konusunda ciddi manada, neredeyse yarıya yakın bir benzerliğin söz konusu olduğunu kaydetti. Çağlayan, 'Hedef çalışma endeksi' çalışmalarının da yapıldığını bildirdi.
   
Hindistan'ın ulaştırma yatırımları
   
Hindistan Ulaştırma Bakanı'nın 2011-2013 arasında 11 milyar dolarlık karayolu yatırımı yapacaklarını ve bunun en az 10 yıl devam edeceğini söylediğini belirten Çağlayan, Hindistan'da ulaştırma alanında toplam 320 milyar dolarlık yatırım yapılacağına dikkati çekti. Çağlayan, ''Bu son derece önemli. Modernizasyon, otoyol için 45 milyar dolar, sivil havacılık için 8 milyar dolar, limanlar için 10 milyar dolar, demiryolları için de 62 milyar dolar yatırım yapacaklar. 2018 yılına kadar yatırımlar yoğunlaşarak devam edecek'' dedi.

Daha sektör bazlı serbest bölgeler   

Bakan Çağlayan, serbest bölgelere yeni bir anlayış getirmek istediklerine işaret ederek, ''Yeni nesil serbest bölgeler adı altında yeni bir çalışma içindeyiz'' diye konuştu. Serbest bölgeleri biraz daha sektörel bazda yapmak istediklerine işaret eden Çağlayan, Türkiye'de 19 tane serbest bölge olduğunu kaydetti. Dünyanın her tarafından serbest bölgelerin ihracatın lokomotifi, motoru olduğunu, Türkiye'de ise maalesef bazı kendini, haddini bilmezler tarafından bu bölgelerde ihracatçıya verilen avantajların kötüye kullanıldığını söyledi. Çağlayan, ''Biz orada eskiden sosyal güvenlik, vergi konusunda çok ciddi destekler veriyorduk. Ancak 'üç beş ahlaksız insan' diyelim. Çünkü maalesef serbest bölgelerde bu iyi niyeti suiistimal edecek davranışlar yaptılar'' diye konuştu.
    
Türkiye'nin 114 milyar dolarlık ihracatında serbest bölgelerin payının 8-8,5 milyar dolar olduğunu vurgulayan Çağlayan, ''Oysa biz serbest bölgeleri çok daha fazla patlatabiliriz. Bugün serbest bölgeleri artık hizmet, ticaret ve üretim amaçlı yapıyoruz'' dedi. Çağlayan, bu konuyla ilgili 12 Mayıs tarihinde muhtemelen İstanbul'da bir basın toplantı yapacaklarını, serbest bölgeleri çok değişik amaçlara matuf hale getireceklerini söyledi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-firmalari-hindistanda-1-milyar-dolarlik-is-baglantisi-yapti_86928.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!