Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk İşadamları 1 Milyar Dolarlık İhale Aldı

5 yıldızlı otelleri, büyük alış veriş merkezlerinin yapıldığı Erbil'de, Türk işadamlarının toplam 1 milyar dolarlık ihale aldıkları belirtildi.

Vatan Gazetesi
1


yıldızlı otelleri, büyük alış veriş merkezlerinin yapıldığı Erbil'de, Türk işadamlarının toplam 1 milyar dolarlık ihale aldıkları belirtildi. Erbil'de hızlı gelişmeler yaşanırken, komşusu petrolün başkenti olarak bilinen Kerkük'te ise bombalı saldırılar nedeniyle büyük korku yaşanıyor. Esnafın büyük bölümü kepenklerini açmazken, halk sokağa çıkmayaya özen gösteriyor.

Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesinin ardından Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentinde büyük değişim yaşanıyor. 5 yıldızlı otellerin, dev alışveriş merkezlerinin, yenilenen havaalanı, devlet binaları, siteler ve alt geçit inşaatlarının sürdüğü kent şantiye alanına dönüştü.

Türk işadamlarını sadece bu kentte toplam 1 milyar dolarlık inşaat ihaleleri aldığı vurgulanırken, Erbil ve Dohuk'ta 5 yıldızlı bir otel ile alışveriş merkezi yapmaya hazırlanan Nursoy firmasının genel müdürü Orhan Nurdoğan, "Projelerimiz tamamlandı, inşaatlara en kısa sürede başlayacağız.. Erbil'de apartmanda yaşamanın kültürünü geliştirmek için 11 ve 14 katlı binalar yaptık. Erbil her geçen gün değişiyor. Yenilikler yaşıyor. Güneyde yaşanan olaylardan dolayı rağbet görmeye başladı. Yaptığımız binaları 150 bin dolardan satışa çıkardık" diye konuştu.

Erbil kent merkezinde 10 milyon dolara mal olan New City adlı alışveriş merkezinin genel müdürü İbrahim Rekani de, 1988 yılında bu yana kentte gelişmelerin yaşandığını söyledi. Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesinden sonra bu gelişmenin daha da arttığını söyleyen Rekani, şöyle konuştu:

"Buraya alış veriş merkezi kurmaya karar verdik. Kürt yatırımcıların bu işlere başlamalarını sağladık. Çünkü yabancı yatırımcıların böyle bir yatırıma başlamaları zordu. Öncülük yapmak gerekiyordu. Bu konuda yerel hükümet de bize destek sağladı. Yerel hükümet bize projelere başlamamızı ve hiçbir şeyden korkmamamızı sağladı. Alışveriş merkezi buradaki halk için bir rüya gibiydi. Sadece yurt dışına çıkanlar veya televizyonda böyle bir alış veriş merkezini görmüşlerdir. Şu anda günde yaklaşık 20 bin kişi ağırlıyoruz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-isadamlari-1-milyar-dolarlik-ihale-aldi_51080.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • orhan nurdogan hemşehrimiz olarak çok gurur duyurum.ierleyen adımlarınızla gurur duyar sevgi ve saygılarımı sunarım.sayın orhan nurdogan a iş hayatın da başarılar sevgi ve saygılarımı sunarım.özcan arslan istanbul dan.gurur kaynagımızsınız sayın hemşerimiz.ALLAHA emanet ol.HER ZAMAN YANINIZDAYIM.saygılarımı sunar saglık ve esenlikler dilerim. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!