Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türk Mobilyacıların Hedefi Büyük

İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Abdullah Tever, ''Sektörümüzün ve ihracatımızın gelişmesi için elimizden gelen çabayı göstermeye, hedeflere ulaşmak için canla başla çalışmaya devam ediyoruz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Türk Mobilyacıların Hedefi Büyük

İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Abdullah Tever, ''Sektörümüzün ve ihracatımızın gelişmesi için elimizden gelen çabayı göstermeye, hedeflere ulaşmak için canla başla çalışmaya devam ediyoruz'' dedi.

Tever, 2008 yılında 124 milyar dolar olarak gerçekleşen dünya mobilya ithalatının 2009 yılında küresel krizin etkisiyle yüzde 10 düşerek 110 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini söyledi.

Dünya mobilya ithalatında ABD'nin yaklaşık yüzde 25'lik bir pay ile dünya piyasasında ilk sırada yer aldığını ve ABD'nin arkasında sıralanan Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerin 2009 yılı toplam mobilya ithalat rakamının ancak ABD'nin ithalat rakamına ulaşabildiğini ifade eden Tever, ''Türkiye'nin son 10 yılda mobilya ihracatını değerlendirdiğimizde, sektör ihracatının 2001 yılından bu yana yıllık ortalama artış oranının yüzde 24 olduğunu görmekteyiz. 2008 yıl sonunda 1 milyar 331 milyon dolar seviyesine ulaşan sektör ihracatımızda, 2008 yılının sonlarına doğru ülkemizi de etkisine alan küresel kriz sonucunda yüzde 13 oranında bir düşüş gözlenmiş, 2009 yılı ihracatımız ise yaklaşık 1,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir'' dedi.

Mobilya ihracatında artış

Bu yılın ocak ayından ekim ayına kadar mobilya ihracatındaki yavaşlamanın kasım ayıyla birlikte ihracatın yeniden artış eğilimine girdiğinin görüldüğünü anlatan Tever, şunları söyledi:

''2010 yılı Ocak-Ekim dönemindeki ihracatın 2009 yılının aynı dönemine göre yüzde 14 oranında artması, 2011 yılının daha parlak geçeceğinin göstergesi olarak kabul edilebilir. 2010 yılının ilk 10 ayında mobilya ihracatımız 970 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye son yıllarda hızla gelişen sektör ihracatı sonucunda dünya mobilya sektörü ihracatındaki payını yüzde 1'in üzerine çıkarmıştır. Bazı Uzakdoğu ülkelerinin ucuz işçilik kaynağından faydalanması, ucuz ve kaçak ham madde temin etmesi, teşvik ve yatırımlar açısından avantaj sağlaması gibi faktörlere rağmen genç ve dinamik nüfusu, hızla gelişen üretim teknolojisi, süregelen yurt dışı tanıtım etkinlikleri neticesinde Türk mobilya sektörünün önümüzdeki yıllarda dünya mobilya ihracatından daha fazla pay alacağı öngörülebilir''.

''Elimizden geleni yapıyoruz''

Türkiye'nin 2023 ihracat stratejisi sektörel kırılım projesi çerçevesinde yapılan çalışmalara göre, 2023 yılında mobilya sektöründeki ihracat rakamının 6 milyar dolara ulaşacağının öngörüldüğünü işaret eden Tever, ''Sektörümüzün ve ihracatımızın gelişmesi için elimizden gelen çabayı göstermeye ve hedeflere ulaşmak için canla başla çalışmaya devam ediyoruz. Yurt dışında Türk mobilya sektörünün tanıtımı ve imajının güçlenmesi için çeşitli çalışmalar yürütmekteyiz. ‘Türkiye Hazır’ sloganı ile yola çıktığımız projemiz çerçevesinde, başta Almanya ve Fransa olmak üzere bütün AB ülkelerinde, Rusya Federasyonu'nda ve diğer hedef pazarlarda tanıtım faaliyetleri gerçekleştirmekteyiz'' diye konuştu.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-mobilyacilarin-hedefi-buyuk_84215.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!