Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk Müteahhitler Dünya Devleriyle Yarışıyor

''Dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhitlik firması'' arasında, 2005'te 14 olan Türk müteahhitlik firma sayısının, 2006'da 20'ye çıktığını ve bu sayı itibariyle Türkiye'nin, ABD ve Çin'den sonra üçüncü sıraya yükseldiği bildirildi.

Zaman Gazetesiürkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk müteahhitlerinin 1970 sonrasındaki 35 yıllık sürede, 63 ülkede gerçekleştirdikleri iş hacminin 2006 sonunda 85 milyar dolara, üstlenilen proje sayısının da 3 bin 600'e ulaştığını söyledi.

2006'da 25 ülkede 324 proje üstlenildiğini, bunların toplam tutarının 12,7 milyar dolar olduğuna işaret eden Eren, yurtdışı müteahhitlikte 2007 hedefinin 15 milyar dolar olduğunun, bu hedefin gerçekleşmesiyle yıl sonunda bugüne kadar yurtdışında üstlenilen işlerin toplam tutarının 100 milyar dolara ulaşacağını belirtti.

Eren, yurt dışında alınan yıllık iş hacminin, 2002'de 1,5 milyar dolardan, 2005'te 9,3 milyar dolara yükseldiğini ve 2006 sonunda 12,7 milyar dolara çıkmasının son 4 yıllık dönemde yurtdışı müteahhitlikte 8,5 katlık bir performans artışının gerçekleştiği anlamına geldiğini anlattı.

Başarının yüzde 90'ı TMB üyelerine ait
Erdal Eren, yurt dışında kazanılan başarının yüzde 90'ının Türkiye Müteahhitler Birliği üyelerine ait olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
''Müteahhitlerimiz hizmet kalitesi, uygun fiyat, teknolojik üstünlük, proje yönetimi becerisi ve müşteri memnuniyeti boyutlarıyla güçlerini 4 kıtada kanıtlamaya devam etmektedirler. İnşaat sektörünün uluslararası düzeyde tanınmış yayınlarından 'Engineering News Record (ENR)' dergisi tarafından her yıl bir önceki yıldaki yurtdışı müteahhitlik geliri esas alınarak belirlenen 'Dünyanın en büyük ilk 225 müteahhidi' arasında 2005'te 14 Türk firması yer almışken, 2006'da bu sayı 20'ye yükselmiş, bu sayı itibariyle Türkiye, ABD ve Çin'den sonra üçüncü konumuna gelmiştir. Türk müteahhitlerinin başarı grafiğini değerlendirirken 2004'te 'İnşaat Sektörü Stratejik Planı' araştırmasını yapmış olan akademisyenler grubunun ortaya koyduğu çok önemli bir teşhisi anımsamakta yarar var. Bu teşhis, dünyada kişi başına milli geliri Türkiye kadar olan hiçbir ülkede yurt dışındaki rekabet gücü Türkiye'ninki kadar yüksek bir inşaat sektörünün bulunmadığıdır.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-muteahhitler-dunya-devleriyle-yarisiyor_51562.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!