Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk Müteahhitler Katar'daki Projelerden Daha Fazla Pay Almalı

Türk Müteahhitler Katar'daki Projelerden Daha Fazla Pay Almalı

Referans Gazetesievlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Katar'da sadece 750 milyon dolarlık iş hacmi bulunan Türk müteahhitlerin bu rakamı 2.5 milyar dolara çıkarması gerektiğini belirterek, "Katar, sadece petrol değil, altyapı, üstyapı, yol, kavşak havaalanı ve petro-kimya alanında da yeni projeler ortaya koyan bir ülke. Önümüzdeki yıllarda 17 milyar dolarlık alt yapı ve üst yapı projeleri bizi bekliyor. Bunlardan Türkiye olarak elimizden geldiği kadar pay almamız gerekiyor" dedi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Katar'ın en büyük müteahhitlik ve mühendislik firması olduğunu belirttiği Construction Development Company ve United Development Company'nin üst düzey sekiz yetkilisi ile dün Dış Ticaret Kompleksi'nde bir araya geldi. Katarlı işadamlarını, Türkiye'nin komşu ve çevre ülkelerle ticaretini artırması stratejisi çerçevesinde Türkiye'ye davet ettiklerini belirten Tüzmen, "Construction Development Company yetkilileri, iki ülkenin çeşitli projelerde karşılıklı yatırım yapması ve ortaklıklar kurması için burdalar. Turizm ve Enerji Bakanları, GAP İdaresi, Özelleştirme İdaresi yetkilileri ile temaslarda bulunup brifing alacaklar" dedi.

İnci Adası çok önemli
Tüzmen, Katar'da 5-6 milyar dolarlık proje bedeli olan Pearl (İnci) Adası projesine değinerek, "Türk firmalarının bu projeden büyük bir pay almasını istiyorum" dedi. Türk müteahhitlik ve müşavirlik firmalarının yurtdışında toplam 60 milyar dolarlık iş aldıklarını vurgulayan Tüzmen, bu firmaların 2005 yılında 9.3 milyar dolarlık bir geliri Türkiye'ye kazandırdığını, bu rakamın 2002 yılında 1.5 milyar dolar seviyesinde olduğunu hatırlattı.

Construction Development Company'nin Genel Müdürü Khalil P. Sholy ise turizm, enerji ve petrokimya alanında yatırım düşündüklerini, bu konuda Türkiye ile önemli işbirlikleri yapabileceklerini söyledi. Sholy, "İki ülke arasındaki ticaret ve işbirliğini daha ileriye götürecek bir ortam yaratılması istiyoruz. Görüşmelerin verimli geçmesini bekliyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-muteahhitler-katardaki-projelerden-daha-fazla-pay-almali_40820.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!