Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk Müteahhitler Yeniden Libya'da

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, toplam değeri on milyarlarca dolar olan 200 adet büyük projeyi devreye sokan ve ilk yüz projeyi ihale eden Libya'da Türk müteahhitlik firmalarının 8 ayda 2,5 milyar dolarlık iş aldıklarını açıkladı.

haber7.comevlet Bakanı Kürşad Tüzmen, toplam değeri on milyarlarca dolar olan 200 adet büyük projeyi devreye sokan ve ilk yüz projeyi ihale eden Libya'da Türk müteahhitlik firmalarının 8 ayda 2,5 milyar dolarlık iş aldıklarını açıkladı. Tüzmen, ''Türk müteahhitlik firmaları ilkokulu Libya'da okumuşlardı, şimdi mastırlı olarak yeniden Libya'dalar...'' dedi.

Yurt dışı müteahhitlik sektörünün faaliyetleriyle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Bakan Tüzmen, yurt dışı müteahhitlik sektörünün dünyanın birçok ülkesinde önemli projelere imza attığını bildirdi.

Yurt dışı müteahhitlik sektöründe 2007 hedefinin 17 milyar dolar olduğunu ifade eden Bakan Tüzmen, yıl sonunda hedefi yakalayacaklarını belirtti. Tüzmen, ''Yurt dışı müteahhitlik sektörümüz artık çıtayı yukarılara çıkarmıştır. 10, 20, 50 milyon dolarlık projelerden milyar dolarlık projeleri hedefliyorlar ve alıyorlar. Bu çok önemlidir. Bu, Türk müteahhitlik firmalarının dünya markası olma yolunda geldikleri noktayı göstermektedir'' diye konuştu.

Artan petrol fiyatları nedeniyle gelirleri birkaç kat artan petrol üreticisi ülkelere yönelme stratejisinin ne kadar doğru olduğunun açık bir şekilde görüldüğünü kaydeden Bakan Tüzmen, Türk firmalarının müteahhitlik alanındaki başarısının önümüzdeki dönemde de devam edeceğini söyledi.

Libya yeniden yıldızlaşıyor
Türk müteahhitlerinin Libya'da yaptıkları çalışmalarla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Tüzmen, şöyle konuştu:

''Biz yıllardır yapılamayan Türkiye-Libya Karma Ekonomik Komisyon toplantısını gerçekleştirdik. Libya yetkilileriyle Türkiye-Libya arasında bir yol haritası belirledik. Libya büyük yatırımlar yapıyor, on milyarlarca dolarlık yatırıma hazırlanıyorlar. Libya'da yaptığımız görüşmelerde Libyalı Bakanlar, Türkiye'ye projelerini tanıtmak amacıyla heyetler gönderme sözü vermişlerdi. Sözlerini tuttular ve proje tanıtım heyetlerini gönderdiler. Bu heyetler müteahhitlik firmalarımızla verimli görüşmeler yaptılar. Çalışmalarımızın sonuçlarını da almaya başladık. Türk firmaları bu yılın ilk 8 ayında Libya'da 2,5 milyar dolarlık iş aldılar. Yıl sonuna kadar Türk müteahhitlerinin alacağı işlerin toplamı 4 milyar dolara ulaşacak. Türk müteahhitlik firmaları ilkokulu Libya'da okumuşlardı. Şimdi mastırlı olarak yeniden Libya'dalar...''

Türk firmalarının bu yıl Libya'da aldıkları iş miktarının bugüne kadar bir ülkede alınan en yüksek miktar olduğunu kaydeden Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, alınan işlerin, yol, liman, havaalanı, konut, üniversite yapımı, otel, iş merkezi gibi projeler olduğunu bildirdi.

Tüzmen, 1970'li yıllarda Libya'da 100 binin üzerinde Türk işçisinin çalıştığını hatırlatarak, alınan ve alınacak işlerin Libya'da çalışacak Türk işçisi sayısını da hızla artıracağını ve istihdama katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-muteahhitler-yeniden-libyada_56352.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!