Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk Tasarımının Söyleyecek Sözü Var

Dünyada Türkiye denince akla ilk gelenleri bir çırpıda sayabiliriz: Lokum, şiş kebap, yoğurt... Şimdi bunlara bir de Türk sanatçıların özgün

Zaman
Türk Tasarımının Söyleyecek Sözü Var

b>Dünyada Türkiye denince akla ilk gelenleri bir çırpıda sayabiliriz: Lokum, şiş kebap, yoğurt...

Şimdi bunlara bir de Türk sanatçıların özgün tasarımları eklenecek. Türk tasarımcıların hedefi, binadan mobilyaya, aksesuardan çevre düzenlemesine, her alanda tarihî birikimimizi modern bir yorumla dünyaya sunmak. Bu yoldaki ilk adımlardan ‘ADesign Fair’, gelenekle geleceği birleştiren örnekleriyle dikkat çekiyor.

Hilton Kongre ve Sergi Sarayı ile Harbiye Askeri Müze Fethi Ahmet Paşa Salonu’nda 10 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek fuar, herkese açık. Fuarı düzenleyen Art Decor Dergisi Yayın Direktörü Ahmet Buğdaycı, ‘herkes’ kelimesini özellikle vurguluyor. Tasarımın hâlâ hayatın içinde bir kavram olarak algılanmadığının farkında çünkü. Ancak bunun yanlışlığının da farkında: “Tasarım sadece üst düzeyin ilgilendiği veya sadece mobilyaya has bir şey değil. Cep telefonundan saate, şapkadan çaydanlığa kadar her alanda tasarım söz konusu. Çünkü kaliteler eşitlendi. Fark edilmenin yolu, tasarım. Ve bu tasarımı, bizim için başkası yapacak değil, biz yapacağız. Bu özgüveni sağlamamız gerek.” Buğdaycı, her ne kadar Türkiye için yeni bir alan olsa da bu konuda Türkiye’ye güveniyor. Binlerce yıllık bir geçmiş, birçok kültürle yoğrularak zenginleşmiş bir gelenek, modern dünyayı çok iyi takip eden genç beyinler ve enerji. Bunların doğru bileşimi, Türk tasarımını dünyada hak ettiği yere getirmek için yeterli olacak.

Modern çizgiler, yerel motifler

Fuarda bu bileşimin numuneleri var. Örneğin bağımsız tasarımcılara ayrılan, Harbiye Askeri Müze Fethi Ahmet Paşa Salonu’ndaki “Fikir Zikir” adlı çalışma. Modern çizgide ofis tasarımları yapan İrfan Pulcu, fuarda ‘kökleri ve meyvelerini bir arada göstermek’ istediğini söylüyor. Konyalı olan ve Mevlevî kültürünün tesiri altında yetişen Pulcu, dünyanın pek çok ülkesine satılan çalışmalarını, Mevlevî öğelerle düzenlediği standında sergiliyor. Pulcu’nun görüşleri de Buğdaycı’nınkilerle paralel: “Dünyada pek çok tarz tüketildi. Şu an orijinal olan ve üstelik Batı’ya Doğu’yu algılamada en önemli yol gösterici, Türk tasarımıdır. Ayrıca zengin bir birikim olduğu için kimi örneklerdeki gibi kolayca tüketilemeyecektir.” Hilton’da ziyaretçileri karşılayacak bir başka çalışma ise, Mevlevî yemek kültürünü modern tasarımlarda yaşatan “Somata Sala”. İlk anda Japoncayı çağrıştırsa da, ‘somata sala’ Mevlevî yemek kültüründe sofraya çağrı ifadesi.

Fuardaki ilginç çalışmalar bunlarla sınırlı değil. Sultanahmet zanaat-tasarım buluşması da Ahmet Buğdaycı’nın deyimiyle, ‘fuarın misyonu’na uygun çalışmalardan. Türk el sanatlarının usta zanaatkârlarıyla genç tasarımcılar ortak çalışmalara imza atacak. 9 Eylül Üniversitesi öğretim üyeleri ise ilgilenen tüm ziyaretçilerle takı tasarımı üzerine atölye çalışması yapacak. Şehrin kalbi Beyoğlu da tasarıma uzak durmayacak. Meşhur Markiz Pastanesi fuar süresince, geleneksel Türk fast-food’larının mekânı olacak. Simidi, elma şekerini, kestaneyi burada bulmak mümkün.

Geçen yıl ilki düzenlenen fuarda, yerli ve yabancı tasarımcıların katılacağı söyleşiler de gerçekleştirilecek. Alessi’nin tasarımcısı Stefano Giovannoni, Thonet’in beşinci kuşak temsilcisi Philip Thonet, tasarım tarihçisi Mel Byars, Defne Koz ve İnci Mutlu gibi isimler fuarın konukları arasında.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-tasariminin-soyleyecek-sozu-var_19000.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!