Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk Telekom Kırgız Telekom'a Talip

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Avrasya İş Konseyleri Başkanı Tuğrul Erkin, Kırgız Telekom'un özelleştirilmesine Türk Telekom'un ve saygı

Dünyab>Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Avrasya İş Konseyleri Başkanı Tuğrul Erkin, Kırgız Telekom'un özelleştirilmesine Türk Telekom'un ve saygın bir şirketin talip olduğunun öğrendiğini bildirdi.
Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'de bulunan Kırgızistan Başbakanı Nikolay Tanayev ve beraberindeki heyet dün Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Kırgız İş Konseyi toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan Tanayev, Türkiye ile bir dizi anlaşma imzaladıklarını belirtti. Yapılan iş anlaşmaları yerine getirildiğinde iki ülke arasında ithalat ve ihracat hacminin gelişeceğine dikkat çeken Tanayev, Kırgızistan ile Türkiye arasındaki işbirliği hacminin küçük olmasını, iki ülke arasındaki uzaklığa, işadamlarının ülkelerini iyi tanımamalarına ve Kırgızistan'da devam eden yasal bozukluklara bağladı. Kırgızistan'da özelleştirme faaliyetlerine ağırlık verdiklerini belirten Tanayev, yabancı yatırımcılar için her türlü kolaylıkları sağlayacaklarını söyledi. Tanayev, Başbakan Erdoğan ve diğer yetkililerle yaptıkları görüşmeler sonucunda Afganistan'ın yeniden yapılandırılması için inşaat alanında ortak projeler geliştirme kararı aldıklarını kaydetti.

Erkin: Kırgızistan'ı izliyoruz

Toplantıda konuşan DEİK Türk-Avrasya İş Konseyleri Başkanı Tuğrul Erkin ise Türkiye'nin Avrasya ülkelerine 1997-2002 döneminde 14 milyar dolar değerinde ihracat, 27 milyar dolar değerinde de ithalat yaptığını belirterek, Avrasya'nın Türkiye'nin ticaret hacmindeki payının yüzde 9 olduğunu bildirdi.

Erkin, Türk firmalarının Rusya dahil olmak üzere tüm Avrasya bölgesindeki yatırım tutarının 6 milyar dolar civarında olduğunu kaydetti.

Erkin, Kırgızistan'daki özelleştirme programlarının yakından takip edildiğini belirterek, şunları söyledi: "2002 yılının sonlarında açıklanan özelleştirme programındaki 10 büyük ve 131 orta ölçekli sanayi kuruluşu ile turizm amaçlı 126 sosyal altyapı kuruluşunun devlete ait paylarının satışını ilgiyle izliyoruz. Kırgız Telekom'un özelleştirilmesine, Türk Telekom'un ve saygın bir şirketin talip olduğunu sevinçle öğrendim."

Bu arada, toplantıya katılan Türk Telekomünikasyon AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Hüsamettin Kavi de gazetecilere konuyu teyit ederek, "Şimdilik fizibilite aşamasında" demekle yetindi.

Özgür: Dış ticaret rakamları az

DEİK Türk-Kırgız İş Konseyi Başkanı Cem Özgür ise 2002 yılında Türkiye'nin Kırgızistan'a ihracatının 23.7 milyon dolar, bu ülkeden ithalatının ise 15.7 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, bu rakamın az ve mevcut potansiyeli yansıtmaktan uzak olduğuna işaret etti.

Kırgızistan'daki Türk yatırımlarının toplam tutarının 2002 yılı itibariyle 350 milyon dolar olduğunu ifade eden Özgür, bu yatırımların otelcilik, gıda ve içecek üretimi, bankacılık, mobilya, çay paketleme, plastik, eğitim ve inşaat malzemeleri üretimi gibi alanları kapsadığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-telekom-kirgiz-telekoma-talip_4372.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!