Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye Bütün Renkleriyle Frankfurt’ta

Türkiye’nin onur konuğu olarak katıldığı 60. Frankfurt Kitap Fuarı, yarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un konuşmalarıyla açılacak. Açılışla ilgili basın toplantısının saat 11.00’de düzenleneceği fuar, resmi olarak saat 17.00’de Cumhurbaşkanı Gül ve Orhan Pamuk’un açılış konuşmaları ile başlayıp yayıncılara 15

Milliyet Gazetesi
Türkiye Bütün Renkleriyle Frankfurt’ta

Türkiye’nin onur konuğu olarak katıldığı 60. Frankfurt Kitap Fuarı, yarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un konuşmalarıyla açılacak. Açılışla ilgili basın toplantısının saat 11.00’de düzenleneceği fuar, resmi olarak saat 17.00’de Cumhurbaşkanı Gül ve Orhan Pamuk’un açılış konuşmaları ile başlayıp yayıncılara 15 Ekim’de kapılarını açacak.

Frankfurt Kitap Fuarı’nın, telif haklarının alınıp satıldığı, profesyonel yayıncılara seslenen bir fuar olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak son 2 gününde kitapseverlerin ziyaretine açılıyor. Türkiye’nin onur konuğu olarak edebiyatını ve kültürünü tanıtma fırsatı bulduğu program, “Bütün Renkleriyle Türkiye” sloganıyla hazırlandı.

Operada açılış

Yaklaşık 1 yıla yayılan programın 15-19 Ekim arasındaki fuar sürecinde çok sayıda okuma programı, panel, sempozyum ve serginin yanı sıra Frankfurt kentinde Türk kültürünü tanıtmak üzere sergiler, tiyatro, müzik ve dans gösterileri gerçekleştirilecek. Yarınki resmi açılışın ardından düzenlenecek geleneksel açılış galasının mekânı, Frankfurt Eski Opera (Alte Oper) binası. Burada Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Frankfurt Müzik Akademisi Korosu, Ahmet Adnan Saygun’un “Yunus Emre Oratoryosu”nu ilk kez Almanca olarak seslendirecekler.

250 yazar

Fuar süresince Türkiye standında gerçekleşecek okumalara yaklaşık 250 yazar katılacak. Beş gün sürecek paneller arasında şu başlıklar öne çıkıyor:

“Türkiye ve Almanya; Edebiyat ve Entegrasyon”, “Türkiye’nin Çeviri Destek Projesi TEDA”, “Çağdaş Türk Edebiyatında Genel Eğilimler”, “Şiir Ve Alınyazısı: Sezai Karakoç”, “Ötekilik Ve Yerellik Arasında ‘Azınlık Edebiyatı’”, “Bir Destan Şairi Olarak Nazım Hikmet”, “İfade Özgürlüğü ve Yayıncılık Deneyimleri”, “Yaşar Kemal’in Anlatı Dünyası”, “Türkçe’nin Ses Bayrağı Fazıl Hüsnü Dağlarca”, “Yoksulları Gören Var Mı?”, “Mehmed Uzun: Bir Edebiyat Dili Yaratmak”, “Türk Edebiyatının Evrensel Yolculuğunda Kadın Yazarlar” ve “Türk Edebiyatında Alman İmgesi, Alman Edebiyatında Türk İmgesi”.

Fuar, 19 Ekim’de yapılacak konuk ülke devir teslim töreniyle sona erecek. Bu törende şair Gülten Akın bir konuşma yaparak, konuk ülke statüsünü Çin Halk Cumhuriyeti’ne devredecek.

Gösteri, sergi ve filmler

Fuar kapsamında, kentteki etkinlikler arasında Ayşe Tütüncü Trio, Aynur ve İstanbul By Night konserleri ile Kudsi Ergüner’in “Goethe’nin Divânı’ndan Gazeller” ve garajistanbulpro’nun “ÖYa Seni Rüyasında Bir Daha Hiç Görmezse” gösterileri bulunuyor.

“Padişahın Burnu” - Türkiye’den Karikatürler”, “İstanbul - Kentsel Değişim Dönüşüm”,  “Türk Toplumunda Yahudi Yaşamından Kesitler”, “Yaşar Kemal - Yazarlar Adası”, “Ebru: Kültürel Çeşitlilik Üzerine Yansımalar”, “Türkiye’de Çizgi Roman Hakkında” ve “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Sanat Koleksiyonu” sergisi de 2008 Frankfurt Kitap Fuarı Onur Konuğu Türkiye programı kapsamında açılan sergiler arasında.

Fuar süresince FKF Forum Film & TV Büyük Salon’a gidenler ise “Üç Maymun”, “Mutluluk”, “Gizli Yüz”, “Sonbahar”, “Tatil Kitabı”, “Kabadayı”, “İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek” ve “Beyaz Melek” filmlerini izleyebilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-butun-renkleriyle-frankfurtta_64139.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!