Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye Göz Göre Göre Eriyor

Erozyon yüzünden yaklaşık 67 milyon hektarlık bir arazide toprak giderek kayboluyor. İşlenen 20 milyon hektarlık tarım alanının yüzde 75'i tehdit altında. Amaç dışı arazi kullanımı, hatalı tarım teknikleri erozyonu tetikliyor.

Radikal Gazetesib> Türkiye kara yüzeyinin yüzde 90'ında görülen erozyonla yaklaşık 67 milyon hektarlık arazide toprak giderek kayboluyor. Erozyon bu arazilerin yüzde 63'ünde çok şiddetli, yüzde 20'sinde orta şiddetli, yüzde 7'sinde hafif şiddetli görülüyor. Erozyonla yılda 90 milyon ton besin maddesi toprakla birlikte yitiriliyor. Amaç dışı arazi kullanımı, hatalı tarım teknikleri, kent, sanayi, ulaşım ve benzeri yatırımların yanlış konumlanması süreci de erozyonun hızını giderek artırıyor.
TEMA'dan alınan verilere göre Türkiye'de, işlenen yaklaşık 20 milyon hektarlık tarım alanının yüzde 75'inde yoğun erozyon görülüyor, sadece 5 milyon hektar tarım alanında sorun yaşanmıyor. Dünya üzerindeki 5 milyar 200 milyon hektarlık tarımda kullanılan kurak alanların yüzde 70'i özelliklerini yitirirken, çölleşme, toplam kara alanının yüzde 30'una doğrudan zarar veriyor.

Zarar 42 milyar dolar
Afrika'nın yüzde 73'ü, Asya'da 1.4 milyon hektar alan, Kuzey Amerika'nın yüzde 74'ü, Avrupa Birliği'ndeki ülkelerinin bazılarıyla birlikte toplam 110 ülkeyi tehdit eden erozyon ve çölleşmenin yıllık verdiği zarar yaklaşık 42 milyar dolara ulaşıyor. Sadece Afrika'nın yıllık kaybı 9 milyar doları buluyor. Bu kadar büyük maddi zarara yol açan çölleşme ve erozyon, 1 milyardan fazla insanın yaşamını tehdit ederken, 135 milyon kişi, topraklarının verimsizleşmesi nedeniyle göç tehlikesiyle karşı karşıya.
Yapılan araştırmalara göre yağış almayan bölgelerde halen süren 10 silahlı çatışmanın başlamasının nedenleri arasında çölleşme de var. Çölleşme, Somali gibi yerlerde siyasi dengesizlik, açlık ve toplumun parçalanmasına sebep olduğu gibi, insani yardım ve felaketleri önleme çabası şeklinde büyük miktarda harcamalara yol açıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-goz-gore-gore-eriyor_49766.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!