Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye için Rüzgar Türbini İlk Defa Ankara’da Üretilecek

Yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar enerjisi yatırımlarına ağırlık veren Türkiye’de, artık yerli malı rüzgar türbinleri de üretilecek. Ankara’da kurulacak fabrikada Türkiye’nin ilk megavat düzeyinde, uluslararası sertifikasyona sahip yerli rüzgar türbinleri üretilecek.

Hürriyet ANKARA
Türkiye için Rüzgar Türbini İlk Defa Ankara’da Üretilecek

Yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar enerjisi yatırımlarına ağırlık veren Türkiye’de, artık yerli malı rüzgar türbinleri de üretilecek. Ankara’da kurulacak fabrikada Türkiye’nin ilk megavat düzeyinde, uluslararası sertifikasyona sahip yerli rüzgar türbinleri üretilecek.

Model Enerji şirketi tarafından Ankara’da kurulacak fabrikada Türkiye’nin ilk megavat düzeyinde, uluslararası sertifikasyona sahip ve Türk markasına sahip rüzgar türbinleri üretilecek.

Model Enerji ortağı ve Genel Müdür Yardımcısı Güç İçelli, amaçlarının kurulum yerine ve yöresel rüzgarlara göre, özel olarak ve özenle tasarımlanmış rüzgar türbinlerini Türkiye’de üreterek, sektörde öncü olmak ve bu alanda dünyanın tanınmış markaları arasında yer almak olduğunu söyledi.

Her bir rüzgar türbini tepeden tırnağa dikkate alındığında Türkiye’de sadece türbinin kanat, kule ya da dişlilerini üreten üreticiler bulunduğunu ancak bunun tamamını kendi markasıyla, sertifikasyon sahibi üreticilerden aldığı ekipmanlarla yapan bir üretici bulunmadığına dikkati çeken İçelli, "bu anlamda bir ilkiz" dedi.

Otomotiv de böyle başladı

Rüzgar türbini üretmenin araba üretmeye benzediğine işaret eden İçelli, rüzgar türbinlerinin de araba parçaları gibi bir çok parçanın birleşiminden oluştuğunu söyledi.

Dünyada çok ciddi tekel olduğunu ve yatırımcıların cebinde parası olmasına rağmen bu makineleri temin etmede sıraya girdiğini ifade eden İçelli, "Biz kendi iç atıl kapasitemizi, sektördeki tecrübeli firmaları da bu alana yönlendirerek, hem istihdama, hem de rüzgar türbinlerini yurt dışından almak isteyen ve rüzgar çiftliği üreticilerinin dövizlerinin ülkede kalmasında faydalı olabiliriz diye düşündük ve bu işe soyunduk. Türkiye’de otomotiv üretimi de böyle başladı" diye konuştu.

30 milyon Euro yatırım

Söz konusu yatırımın büyüklüğünün 30 milyon euro olduğunu bildiren İçelli, yıllık 100 tane türbin üretecek şekilde hesaplama yaptıklarını, kapasiteyi yükselttikleri zamanda da yatırım miktarında değişiklik olacağını söyledi. Fabrikayı kurduktan sonra 2 adet referans türbin üretme ve bunların sertifikasyonun alınmasını hedeflediklerini belirten İçelli, "2009 yılının Ekim ayına doğru bütün prosedürü tamamlayıp, ilk yerli türbinleri dönerken görmeyi planlıyoruz" dedi.

Öncelikle amaçlarının rüzgar türbinlerinden yerli yatırımcıların yararlanmasını sağlamak olduğuna işaret eden İçelli, yurt dışından da talep göreceklerine inandıklarını ve büyük markaların arasında Türk markasını da ekleyeceklerini söyledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-icin-ruzgar-turbini-ilk-defa-ankarada-uretilecek_65059.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!