Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye, Irak'ta Taşeron Olabilir

ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer'in ekonomik işlerden sorumlu yardıcısı Robert Connan, Irak'ta yatırım yapacak Türk şirketlerine 'güv

Radikalb>ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer'in ekonomik işlerden sorumlu yardıcısı Robert Connan, Irak'ta yatırım yapacak Türk şirketlerine 'güvenlik' uyarısında bulundu. Türk şirketlerini Irak'taki iş olanakları konusunda bilgilendirmek üzere Türkiye'ye gelen Robert Connan, Ankara, İzmir ve İstanbul'da vereceği seminerlere katılmadan önce ABD Büyükelçiliğinde gazetecilere verdiği brifingde, Irak'ın güvenilir bir yer olması için çalışmaların sürdüğünü belirtse de, "Burada yatırım yapacak her yabancı şirket özel önlemler almalı" diye uyarıda bulundu.
Türk şirketlerinin Irak'ta 'ana yüklenici' olarak görev yapabileceğini hatırlatan Connan, Irak'ta iş yapmanın zorluklarına dikkat çekerek, "Irak sürekli gelişiyor. Günlük petrol üretimi 2.5 milyon varile çıktı ve bunun 1.6 milyon varili ihraç ediliyor. Tam bir tüketim patlaması yaşanıyor. Irak'ın refahı ve güvenliğine dönük çalışmalarımız sürüyor, ancak bölgede hâlâ ciddi sorunlar var ve bunların başında da güvenlik geliyor. Yatırım yapacak her yabancı şirketin sabırlı bir şekilde özel güvenlik önlemleri alması gerekiyor" dedi.

2 bin 300 taşeron kontrat ihalesi
Irak'ın yeniden imarı için 18.7 milyar dolarlık kaynak sağlandığını belirten Connan, bunun petrol, sanayi, güvenlik ve adalet, ulaştırma, su ve sağlık olmak üzere altı alanda kullanılacağını söyledi. Yeniden yapılandırma kontratlarına ilişkin bilgi veren Connan, "17 ana kontrat ihalesi koalisyon ülkelerinin şirketlerine açık olacak, teklifler 1 Şubat'a kadar alınacak, kazananlar 1 Mart'a kadar açıklanacak" diye konuştu. Bu şirketlerin açıklanmasından sonra 2 bin 300 taşeron kontratı için ihale yapılacağını, bunların tüm ülkelere açık olacağını belirten Connan, ihalelerin ABD kurallarına göre, şeffaf yapılacağını söyledi.

--------------------------------------------------------------------------------

Ürdün'e 'flört' gezisi
Connan, Ürdün'ün başkenti Amman'da ABD'nin düzenlediği 'Outreach 2004' ticaret fuarı dolayısıyla İstanbul, Ankara, İzmir ve Günedoğu'dan toplam 38 Türk şirketin katılımıyla Amman'a gezi düzenleneceğini açıkladı. Ürdün İş Konseyi ve DEİK'in katkısıyla düzenlenen gezi, 9 Ocak'ta başlayacak. Connan, Türk şirketlerinin Irak ve ABD şirketleriyle buluşacağını, Irak'a yönelik iş ortaklıklarının görüşüleceğini söyledi. Connan, ABD'nin Türkiye ile Irak arasında ikinci bir sınır kapısının açılması çalışmalarını desteklediğini vurguladı. Connan, kapının açılması için ABD'den kaynaklı bir gecikmenin olmayacağını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-irakta-taseron-olabilir_8471.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!