Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye-İsrail Enerji Hattı İçin İlk Adım

Türkiye ile İsrail arasında petrol, doğalgaz, elektrik, su ve fiberoptik taşıması planlanan Akdeniz Boru Hattı (Medstrea) kapsamında görüşmeler hızlanıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’le, bakanlıktaki makamında yaklaşık 1.5 saat süren bir görüşme yapan İsrail Ulusal Altyapı Bakanı Bünyamin Ben Eliezer, Rusya ve Azerbaycan’ın da

Milliyet Gazetesi
Türkiye-İsrail Enerji Hattı İçin İlk Adım

Türkiye ile İsrail arasında petrol, doğalgaz, elektrik, su ve fiberoptik taşıması planlanan Akdeniz Boru Hattı (Medstrea) kapsamında görüşmeler hızlanıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’le, bakanlıktaki makamında yaklaşık 1.5 saat süren bir görüşme yapan İsrail Ulusal Altyapı Bakanı Bünyamin Ben Eliezer, Rusya ve Azerbaycan’ın da hatla ciddi şekilde ilgilendiğini söyledi. Güler ise 10 aylık fizibilite çalışmasının ardından hattın 3 yılda tamamlanmasının planlandığını kaydetti.

Görüşmenin ardından konuşan Eliezer, geçtiğimiz günlerde Azerbaycan ve Rusya’yı projeye gaz sağlanmasını garanti altına almak için ziyaret ettiğini ve her iki ülkenin de konuyla yakından ilgilendiğini vurguladı. Rusya’yla anlaşma imzalamaya çok yakın olduklarını belirten Eliezer, Azerbaycan’la ilgili olarak ise, "Bu projeye çok ilgi gösteriyor ve özellikle petrol hattını kullanmak istiyor" dedi.

Eliezer görüşmelerinde herkesin Akdeniz’e, Kızıldeniz’e, oradan da Hindistan, Çin ve Tayvan’a kadar uzanacak olan bu projenin en kısa zamanda sonuçlanmasını istediğini gördüğünü ifade etti. Samsun-Ceyhan boru hattının devamı olması planlanan hattın Hindistan’dan Uzakdoğu’ya ulaşması da düşünülüyor.

Petrol piyasası rahatlayacak

Güler de projenin bölgede kalkınmaya büyük katkı sağlayacağını belirterek, "Proje sadece ikili bir proje değil, diğer komşu ülkeleri de kapsayan çoklu bir proje" dedi. Güler, "Enerji konusunda dünya biraz daha hızlı dönüyor. Bu işin içinde Samsun-Ceyhan boru hattı var, Ceyhan enerji bölgesi var. Nabucco projesi var. Fizibilite çalışması yaklaşık 8 milyon euroluk bir çalışma olacak, bunun fonunu oluşturuyoruz. Fon oluşunca da 10 ay içinde fizibilite yapılacak" diye konuştu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-israil-enerji-hatti-icin-ilk-adim_62635.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!